Haberler

Mera Kanunu yayla evi fiyatını uçuracak

Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Yayla evi kullanıcılarına emlak bedellerinin yüzde 50''sini ödeyerek mülkün sahibi olma fırsatı tanıyan kanun yaylaya ilgiyi artırdı.

Hazine''nin açtığı tapu iptal davalarıyla sıkıntıda olan yayla evi sahipleri, Mera Kanunu''ndaki değişiklikle rahatladı. Kanundaki değişiklik, yaylalarda mülke talebi artırırken fiyatları da yükseltti. Yasa, yayla evi kullanıcılarına emlak ve rayiç bedellerinin yüzde 50''sini ödeyerek mülkün sahibi olma fırsatı tanıyor. Akçatekir Belediye Başkanı Derviş Oruç, Cumhurbaşkanı''nın onayını bekleyen Mera Kanunu''nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''un, yaylalarda taşınmaz edinen binlerce kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

Oruç, iptal davalarından 17 bin 800 tapuyla en çok Akçatekir Yaylası''nın etkilendiğini, Bursa, Bolu, Rize gibi illerdeki yaylalarda da bekleyişin sürdüğünü söyledi. İptal davalarıyla tapu dairelerinde işlem yapılamaması nedeniyle mülklerin fiyatlarının düştüğünü belirten Oruç, "Sıcaklardan kaçanların yaz aylarında sığınma yeri olan yaylalar, Cumhurbaşkanı''nın onayını bekleyen yasayla yeniden gözde olmaya başladı" dedi.

Sorunun, Mera Kanunu''ndaki ''yayla'' ve ''yaylak'' tanımlamalarının birbirine karıştırılmasından kaynaklandığını anlatan Oruç, şöyle konuştu:

"Yaylak gerekçesiyle tapuların iptal edilmesi beraberinde geleneksel yayla kültürünü de etkileyecekir. Ancak yapılan yeni düzenleme ülkedeki çok sayıda yaylacıyı sevindirdi. Şimdi kanunun onaylanmasını bekliyoruz. Şimdiden yaylalarda büyük hareketlilik başladı. Yasanın yayımlanmasıyla satış işlemlerinde önemli oranda artış yaşanmasını bekliyoruz. Bununla birlikte fiyatlarda da yükseliş bekliyoruz."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.