Haberler

Sümerbank notları

Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Mehmet Altun gönderdiği mektupta Ege Bölgesi''ndeki bazı Sümerbank fabrikalarının öykülerine yer vermiş. Özetleyerek aktarıyoruz:

10 Mayıs tarihli yazınızda siz Manisa Sümerbank arazisinin talanını anlatırken aynı günlerdeki gazeteler İzmir Basma Sanayii''ne ait makine parçalarının çalındığı haber veriyordu... Fabrikanın sahibi olan İzmir İl Özel İdaresi, bekçi bulundurmasına rağmen hırsızlıkları önleyemedi.

Bunun üzerine daha önce "Sanayi Müzesi" yapılması kararlaştırılan fabrika şimdi satılmayı bekliyor.

... Nazilli Basma Sanayii''ni kiralayan işletme, fabrikanın makinelerini yenileyeceğiz bahanesiyle TIR''lara yükleyerek kaçırıyor, hurdacılara satıyor. Fabrikanın sahibi olan Adnan Menderes Üniversitesi, olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu ama sonuç alamadı. Denizli Sümerbank''ın çeşitli maceralardan sonra özelleştirilip Global Holding''e satılması, hemen ardından fabrikanın kapatılarak arazisinin inşaata açılması bir başka talan.

Bütün bunlardan sonra gelelim yüzümüzü güldüren tek Sümerbank öyküsüne... Sümerbank İzmir Basma Sanayii, şehrin tam göbeğinde, 165 dönümlük arazisi, katrilyonlarla ifade edilebilecek değeriyle pek çok kişinin ağzını sulandırıyordu. Ancak 19. dönem İzmir İl Genel Meclisi''nin DSP Grubu ve Rahşan Ecevit''in büyük destekleriyle bu kişilerin hevesleri kursaklarında kaldı. Fabrika, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü''ne tahsis edilerek kamunun hizmetine sunuldu.
Hayırsever hemşerilerimiz Salih İşgören ve eşi Nevval Hanım''ın 20 milyon doları aşan yardımlarıyla burası şimdi "Eğitim Kampusu" haline getiriliyor.

Neler mi yer alacak kampusta? İki adet 300''er kişilik öğrenci yurdu, Anadolu Güzel Sanatlar Meslek Lisesi, Sosyal Bilimler Meslek Lisesi. Bu okullarda toplam 3 bin halk çocuğu eğitim görecek. Asıl önemlisi, alanın sosyal dokusu korunarak 17 adet amfitiyatro yapılacak.

Adeta çölde bir vaha oluşturulacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.