Haberler

Yıllardır atıl bekleyen askerî mahkeme binası, müze oluyor

Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Mehmet Güler
Kocaeli''nde 1863 yılında redif subayları için, İzmit Mutasarrıfı Hasan Paşa tarafından inşa ettirilen ve bir süre kolordu mahkeme binası olarak da kullanılan yapı, "Atatürk, TSK ve İzmit Redif Müzesi" olacak.

Kocaeli Valiliği, 15. Piyade Tümen Komutanlığı ve Kocaeli Üniversitesi''nce yürütülen çalışmalar Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu''nda kamuoyuna tanıtıldı. Müzede, Atatük, Silahlı Kuvvetler ve İzmit ile ilgili eserler yer alacak. Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, yaptığı konuşmada, 17 Ağustos 1999 depreminde kullanılamaz hale gelen ve Redif Binası olarak bilinen tarihî yapının ilin önemli kültür varlıklarından birisi olduğunu, İzmit''in kültür, tarih ve tabiat varlıkları olarak zengin bir bölge olduğunu söyledi. Bu zenginliklere sahip çıkmanın, halkın kullanımına sunmanın esas olduğunu ifade eden Sözer, kentin Atatürk''ün yaşamında da önemli yerinin olduğunu kaydetti.

15. Piyade Tümeni ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Emin Cihangir Akşit de, tarihî yapıyı Türk Silahlı Kuvvetleri''nin (TSK) toplumsal gelişime destek faaliyetleri kapsamında İzmitlilerin hizmetine sunmaktan gurur duyduklarını belirtti. Tümgeneral Akşit, müzede Atatürk bölümü oluşturacaklarını, bunun için materyal desteğine ihtiyaç duyduklarını bildirdi. Bu amaçla Kocaeli Valiliği''yle bir proje başlatacaklarını dile getiren Tümgeneral Akşit, elinde Atatürk''le ilgili materyal bulunanların kendilerine bağışta bulunmasını talep etti. 15. Piyade Tümeni ve Garnizon Komutanlığı adına yürütülen çalışma hakkında bilgi veren Kurmay Albay Ata Uz ise çalışmaların 2006 yılının Ocak ayında başlatıldığını, binanın rölöve ve güçlendirme çalışmalarının da devam ettiğini kaydetti. Projeyi gelecek yılın ağustos ayında tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Uz, müzede İzmit''in Kurtuluş Savaşı''ndaki yeri, İzmit''in kurtuluşu, İzmit''te milli mücadele kahramanları, bölgedeki ayaklanmalar, Atatürk''ün İzmit''e gelişi ile yakın tarihte yaşanan gelişmelere ait dokümanların bulunacağını, binanın ikinci katında ise Atatürk''e ait eşya, belge, tarihî objeler ve balmumu heykelinin yer alacağını sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.