Haberler

Rejim tehdit altında!

Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Meliha Okur

Yanlış anlamayın! Bahsettiğim rejim tehdidi, Türkiye''nin "rejim güvenliği" ile ilgili değil, dünyayı tehdit eden "küresel ısınma!.." meselesi.

Konuyla ilgili rejim tehdit açıklaması salı akşamı yapıldı. Aynı gün Ankara''da terör zirvesi toplandı. Türkiye, Ankara''yı izlerken ben, rejim güvenliğinden öte bir güvenliğin konuşulduğu Çırağan Sarayı''nda olmayı tercih ettim. Ortada ne bir siyasetçi, ne bir asker, ne de bir bürokrat vardı!..

Üzüldüm!.. Bu toplantıyı dinlemelerini ve bilgilenmelerini isterdim. Çünkü bu yıl tarımda yüzde 20 ile 30 arasında üretim kaybı bekleniyor. İç Anadolu kavrulurken 21.5 milyon ton olan buğday rekoltesinin 19 milyon tonun altında kalacağı biliniyor.

Az şey mi? İnanın, bilgisizlik ve ilgisizlik küresel iklim değişikliği kadar tehlikeli!..

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve Garanti Bankası''nın davetlisi olarak üç günlüğüne Türkiye''ye gelen küresel ısınmanın patronu, ABD''nin eski Başkan Yardımcısı Al Gore, müthiş bir sahne şovuyla, hepimize rejim tehdidini, "İşe Gelmeyen Gerçeği" anlattı. Donduk kaldık. Buzullar eriyor, ısınan dünya yaşayan tüm canlıları yok etmeye hazırlanıyor!
Fazla söze gerek yok. "Dünya yok oluyor!" Korku filmi izler gibi Al Gore''u dinledik.

Al Gore, 2.5 saat konuştu, yöneltilen soruları yanıtladı. Salondaki herkesi kendisine hayran bıraktı. Ben ise Konyalı ve Antalyalı çiftçilerin, "Yandık Allah!" diye bağırdıkları gün verilen bu konferansta bir tek kişinin sorusunu bekledim. Ömer Madra, ''Sıra gelmedi, soramadık'' diye geçiştirdi. Üzüldüm...

Oysa Madra Türkiye''de küresel ısınma sorununun büyük savunucusu, yalnız adam. Dilinde tüy bitti.

Dinleyen yok!.. Yakın dostları Madra''ya, "Türkiye''nin Al Gore''u" deyince, Madra kızıyor. "İşi sulandırmayın" diyor. Haklı.
Madra, küresel ısınma meselesini öylesine ciddiye alıyor ki, çocukları eğitmek için "Acaip Havalar" adıyla çizgi roman hazırlatmış. Daha ne olsun!..

Ben ise Açık Radyo''nun kurucusu olan Madra''ya, "Ne soracaktınız?" diye sordum. İşte Madra''nın iki sorusu:
1- Medya, dünyada ve Türkiye''de bu konuları görmezden geliyor. Bu kadar ciddi bir sorunun kitlelere aktarılması lazım. Sorunun, kitlelere anlatılması için medyanın konuyla ilgili olarak kamuoyunu aydınlatma işlevini nasıl görmesini sağlayabiliriz?
2- Al Gore''un yakın dostu, dünyanın en önemli iklim bilimcisi sayılan ve NASA''da çalışan James Hansen, ''Eğer hiçbir önlem alınmazsa dünyanın 10 yılı kaldı'' diyor. Bu tespite katılıyor musunuz?

Ben de merak ettim. Bu sorulara yanıt bekliyorum. Ama kulislere de takılıyorum, "300 bin dolara konuştu. Doğrusu iyi yapıyor. Bu parayı Küresel Isınma Vakfı''na bırakıyor. Hakkıdır" dendi. Eh, iki yıl önce Türkiye Müteahhitler Birliği''ne 75 bin dolara gelmek için anlaşmış ancak program iptal edilmişti.

Doğuş Holding''in Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, kendisine çok güzel bir program hazırlamış. Ama Al Gore, "Topkapı Sarayı ile Efes''i gezeceğim" demiş, bir türlü gezememiş! Acaba niye?

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.