Haberler

Okul ve hastaneler şeyhlere satılıyor!

Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Boğaç Yüzgül
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlılığı, 18 gayrimenkulu önce devir alacağı, I ardından da İETT Levent arazisi yöntemiyle satacak. Mülkiyeti, Hazine ve İstanbul İl Özel İdaresi''ne ait 18 gayrimenkulu rayiç değer üzerinden satın alıp, imar düzenlemesi yaparak yüksek fiyattan satacağı vurgulanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İETT Levent arsasında uyguladığı sistemle, mülkiyeti Hazine Müsteşarlığı ve İstanbul İl Özel İdaresi''ne ait 18 gayrimenkul tespit etti. Belediye söz konusu gayrimenkulleri, daha önce İETT Levent arsasında olduğu gibi, düşük bedelle Milli Emlak Müdürlüğü''nden ya da İstanbul İl Özel idaresi''nden rayiç bedeli karşılığında alarak imar planındaki değişiklik yapacak. Turizm, kongre ve ticaret imarı verilecek arsaların tamamında yüksekliğin serbest bırakılması hedeflenirken, gökdelen inşaasının önü açılacak.

Pertevniyal İlk Sırada
Alınıp satılacak okulların arasında, birçok ünlü simanın mezun olduğu Pertevniyal Lisesi ve Osmanlı döneminde kurulmuş olan Zeynep Kamil Hastanesi de bulunuyor. Okul ve hastanelerle ilgili planlanan değişiklikler yapıldıktan sonra, satışa sunulacak. Çalışmaları devam eden Fatih, Kağıthane, Bayrampaşa, Beşiktaş, Bahçelievler ve Üsküdar ilçe sınırları dahilinde bulunan liselerdeki öğrenciler, aynı ilçedeki okullara dağıtılacak. Hastanelerin ise şehir dışına daha büyük tam teşekküllü yapılara taşınması hedefleniyor. En büyük alıcıların ise Dubai Şeyhi Muhammed El Maktum olmak üzere Arap şeyhleri olduğu belirtiliyor. Satışlardan 5 milyar dolardan fazla gelir elde edilmesi planlanan projede elden çıkarılacak olan gayrimenkullerin isimleri şöyle: Zeynep Kamil Hastanesi, Cankurtaran Zührevi Hastalıklar Hastanesi, Kuledibi Hastanesi, Süleyma-niye Kadın ve Doğum Hastanesi, Pertevniyal Lisesi, Haseki Hastanesi, Hayri Ko-zakçıoğlu Ticaret Meslek Lisesi, Ekrem Cevahir Ticaret Meslek Lisesi, İstanbul Ticaret Odası, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Dr. Sadık Ahmet Lisesi, Cengizhan Lisesi, Eyüp Lisesi, Bakırköy Lisesi, Nuri Cıngıllıoğlu Lisesi, Refhem Tümer Lisesi, Sait Çiftçi Kamu Sağlık Merkezi, Üsküdar Sağlık Merkezi, Vatan Lisesi.

Öte yandan CHP''li üyeler İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''ne bir soru önergesi vererek satışı engellemeye çalışıyor. Önerge, Belediye Meclisi''nde önümüzdeki günlerde tartışılacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.