Haberler

Galatasaray’ın ihalesi19 Temmuz’da

Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Vatan Yazan: Tebernüş Kireçci
Galatasaray’ın beklediği ihaleyi TOKİ, 19 Temmuz’da yapıyor.

Galatasaray’a TOKİ’den beklediği müjdeli haber nihayet geldi. Stadın maliyetini yüksek bulduğu için tereddütte kalan TOKİ, 19 Temmuz’da Seyrantepe Stadı için ihaleye çıkıyor. Stadyumun maliyetinin 80 ile 100 milyon euro arasında olacağı tahmin ediliyor. İhaleyi alan firma, stadı 720 günde bitirip Galatasaray Kulübü’ne teslim edecek.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı yapımı yılan hikayesine dönen Seyrantepe projesi için resmen ihaleye çıktı. Tahmini bedeli ve geçici teminatı açıklanmayan, pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilecek ihaleye katılacak firmalar tekliflerini 19 Temmuz saat 14.00’e kadar Ankara Bilkent’teki TOKİ merkezine iletecek.

Seyrantepe’de 120 bin metrekare alanlı arsa üzerine inşa edilecek stadyum 52 bin kişilik olacak. Açılıp-kapanabilir özelliğe sahip olan stadyum istenildiği zaman konser organizasyonlarında da kullanılacak. Komplekste 4 bin 500 araçlık otopark da olacak.

İhale yerli ve yabancı inşaat firmalarına ve bunların kendi aralarında ya da finans kuruluşlarıyla yapacakları ortak girişim gruplarına açık olacak. İhaleyi kazanan şirket sözleşme imzalama tarihinden en geç 720 gün sonra stadyum projesini tamamlayarak Galatasaray Spor Kulübü’ne teslim edecek. Buna göre Seyrantepe Stadyumu 2009-2010 sezonuna yetişecek. Galatasaray da Ali Sami Yen Stadyumu’nu 2008-2009 sezon bitiminde TOKİ’ye devredecek.

720 günde teslim
Seyrantepe Stadyumu 49 yıllığına Galatasaray’ın olacak. Galatasaray 2058 tarihine kadar stadyuma kira ödemeyecek. 2058 yılında ise stadyumun kullanım hakkı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) geçecek. Galatasaray Kulübü de bu tarihten itibaren Seyrantepe Stadyumu’nda istediği takdirde kiracı olacak.

Yapımı 2002 yılından bu yana gündemde olan Seyrantepe projesi için 2004 yılında 384 bin metrekarelik alan 30 yıllığına Galatasaray’a kiralanmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesiyle oluşturulan plana göre Galatasaray bu arazinin 120 bin metrekaresine stadyum yapacak, kalan kısmında da ofis, alışveriş merkezi ve residence projesi gerçekleştirecekti. Fakat kulüp maddi imkansızlıklar ve bulunduğu borç batağı nedeniyle bu projeyi hayata geçiremedi.

Daha sonra İş Bankası başta olmak üzere bankacı ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) çalışanlarının kurduğu Finanskent ve Öz Elbirliği Kooperatifi Galatasaray’ın arazisinin bir kısmında proje gerçekleştirmek istedi. Tüm bu girişimlerden sonuç alınamadı.

49 yıl GS’nin olacak
Bunun üzerine devreye tekrar Başbakan Erdoğan girerek, Galatasaray’ın süper lüks bir stada sahip olmasının yolunu açtı. Galatasaray Kulübü ile Maliye Bakanlığı, TOKİ, GSGM ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’nı masaya oturtarak anlaşmalarını sağladı.

Yapılan anlaşmaya göre TOKİ, hiçbir bedel talep etmeden Seyrantepe projesini gerçekleştirecek. Bunun karşılığında Maliye Bakanlığı’na ait, GSGM’ye devir edilen, Galatasaray’ın kullandığı Ali Sami Yen Stadyumu’nun 34 bin 640 metrekare arsası TOKİ’ye devredilecek. TOKİ de Ali Sami Yen Stadyumu’nun bulunduğu arsaya 15-20 bin metrekare alanlı semt parkının da bulunduğu, otopark, alışveriş merkezi ve ofis ile residence’tan oluşan bir projeyi hasılat paylaşımı yöntemiyle gerçekleştirecek.

TOKİ’nin Seyrantepe projesine ayırdığı bütçe 100 milyon euro civarında. TOKİ ihale sürecinde bu rakamın 80 milyon euroya kadar düşeceğini tahmin ediyor. Yapılacak stadyum tamamlandığında Avrupa’nın en lüks stadyumu olacak.

Teklifler, Ali Sami Yen Stadı’nı da kapsayacak
Sadece Seyrantepe projesinin inşaat ihalesine çıkması durumunda sürecin uzayacağını belirten TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, “Biz süreç kısalsın istedik. Bunun için Ali Sami Yen ile Seyrantepe’yi birlikte ihaleye çıkarttık. Buna göre ihaleyi kazanan şirket önce Seyrantepe’yi inşa edecek. Buraya para harcayacak. Ardından Ali Sami Yen’i devralıp, burada hasılat paylaşımı yöntemiyle proje gerçekleştirecek” dedi.

Ali Sami Yen’e yapılacak proje üzerine çalıştıklarını söyleyen Bayraktar, “Bu konuda SİT Kurulu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerimiz sürüyor. Hem kazançlı hem de yeşilin ön planda olduğu bir projenin ortaya çıkmasına gayret ediyoruz” dedi.

GS’nin stad gelirleri yüzde 30 artacak
Halka açılma modelinden dolayı en önemli gelir kalemlerini Sportif A.Ş’ye devreden ve maddi olarak sıkıntı yaşayan Galatasaray kulübü Ali Sami Yen’de kalsaydı 49 yılda 68 milyon dolar kira bedeli ödeyecekti. Buna karşılık 52 bin kişilik stad sayesinde kulübün kombine satışlarında en az yüzde 30’luk artış olacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.