Haberler

Karaköy Limanı ek yolcu salonu hizmete açıldı

Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Dünya
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından onarılan Karaköy Limanı Salıpazarı Rıhtımı 2 No''lu antreposu, "Kruvaziyer Ek Yolcu Salonu" olarak hizmete açıldı.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Genel Müdürü Burhan Külünk, salonun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İstanbul Limanı''nda Salıpazarı Rıhtımı yanında 1952 yılında 4 adet antrepo yapıldığını belirterek, bunlardan birincisinin daha sonra yolcu salonuna çevrildiğini kaydetti.

Külünk, her biri 4 bin metre kare alana sahip bu antrepoların ikincisini de bugün yolcu salonu olarak hizmete açtıklarını anlatarak, "8 bin metre karelik kapalı alanla şu anda dünyada en büyük yolcu salonu özelliğine sahibiz" dedi.

Burhan Külünk, "Salı Pazarı Karaköy Limanı''na 2006 yılında 282 adet kruvaziyer gemi yanaşmış, bu gemilerden 332 bin yolcu İstanbul''a giriş yapmıştır. 2007 için de 316 gemi limanımıza geleceğini deklare etmiştir. Ayrıca limanımıza 2006 yılında bavul ticareti kapsamında da 571 adet yük ve Bağımsız Devletler Topluluğu''na ait gemi gelmiştir" diye konuştu.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da, böyle bir hizmeti kimin yaptığının önemi olmadığını belirterek, 1952 yılında inşa edilen antreponun yetkililerin desteğiyle Kruvaziyer Ek Yolcu Salonu olarak hizmete girdiğini, bunun devlet-özel sektör işbirliğinin en güzel örneği olduğunu kaydetti.

3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye''de kruvaziyer turizmin daha gelişmesi gerektiğini dile getiren Ulusoy, "İstanbul''a yılda 316 değil, 3 bin gemi gelmesi gerekir" dedi.

Ulusoy, böylece Ayasofya Müzesi''nin, Kapalıçarşı''nın dolacağını, esnafın ve insanların yüzünün güleceğini söyledi.

İstanbul Vali Yardımcısı Cafer Yıldız da deniz yoluyla gelen yolcu sayısının artmasıyla yükselen talep nedeniyle ikinci bir yolcu salonuna ihtiyaç duyulduğunu belirterek, TÜRSAB''ın da burayı onararak çok güzel bir çalışma yaptığını kaydetti.

Yıldız, bu çalışmanın diğer sektörlere de örnek teşkil etmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Yıldız, Ulusoy ve Külünk, birlikte kurdele keserek Kruvaziyer Ek Yolcu Salonunu hizmete açtı. İstanbul Karaköy Limanı Salıpazarı Rıhtımı''nda 2 No''lu antrepo, TÜRSAB ile Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş arasında imzalanan protokol uyarınca TÜRSAB tarafından restore edildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.