Haberler

Adalar Yalova seferleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Dünya Yazan: Prof. Dr.Necmettin Akten
Kabataş’tan Adalar ve Yalova’ya yapılan vapur seferleri, 18 Haziran tarihinden itibaren kaldırılacakmış.

Bu haberi okuduğum zaman doğrusu Şirketi Hayriye’den İDO’ya uzanan tarihsel süreç belleğimden bir film şeridi gibi geçiverdi.

Şehir Hatları İşletmesi 1852 yılından bu yana İstanbulluya “sosyal fayda” uğruna hizmet veren bir denizcilik işletmesidir. Üç buçuk yanı suyla kuşatılmış bir metropol için de deniz, özellikle de yolcu taşımacılığı kent yaşamının olmazsa olmazıdır.

Yalova il olmadan önce İstanbul’un ilçesiydi. Şehir Hatları İşletmesi de, İstanbullu için var olan bir denizcilik işletmesi olarak Yalova’ya vapur seferleri düzenlemekteydi. Yalova’nın sebzesi, meyvesi Adalara; İstanbul’un malları Yalova’ya vapurla taşınırdı, taşınıyor da.

Şimdilerde, İDO Genel Müdürlüğü’ne atfen kamuoyuna yansımış bu haber doğrusu denizin nimetlerini bilen, ekonomisine inanmış ve denizciliği her platformda savunmuş birisi olarak bizi de “yazılı düşünce ortamında” gezinmeye itti…

Gelin şimdi sevgili okurlar, birlikte düşünelim:

İstanbul’un Dr. Mimar Büyükşehir Belediye Başkanı, ya Yalova’nın ayrı bir il olmasından yola çıkarak Adalar ve Yalova seferlerini kaldırttı, belki de kaldırılmasına göz yumdu. Ya da Adalar-Yalova hattı zarar ediyor diye DPT’nin bir zamanlar geçerli olan “en çok zarar edenden başlayarak zarar eden taşıma hatlarını teker-teker kapatmak” felsefesini düşünerek bu hattı kaldırma kararı aldı…

Başka seçenek varsa da, onu sadece bu kararı uygulayan / uygulattıran Dr.Mimar Sn. Kadir Topbaş’ın kendisi biliyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları İşletmesi’ne talip oldu ve kendi bünyesine kattı. Şehir Hatları İşletmesini üstlenirken “sosyal fayda” üretmesi gerekeceğini bilmek durumundaydı.

Acaba İstanbullunun yararına üretilen sosyal fayda Yenikapı-Bandırma hattında var da, sadece Kabataş-Adalar-Yalova hattında mı kalmadı?

Yoksa İstanbul-Bandırma feribotları yaz-kış dur-durak bilmeden “git-gel Bandırma / Yenikapı” yapıyor, İstanbul’un altın olan taşını toprağını Egeye mi aktarıyor, İDO’ya servet üstüne servet katıyor da ondan mı sürgit kararı alınıyor?

Sn.Kadir Topbaş boy-boy panolarla “14 yeni deniz ulaşım hattı açtık” derken günde sadece bir sefer yapıldığı ilan edilmiş hat olma özelliği mümkün olmayan Avcılar-Kabataş, Büyükçekmece-Yenikapı seferlerini, salt yazlıkçıların olduğu yaz aylarında uygulanan İstanbul-Armutlu seferlerini hattan mı sayıyor?

Denizle iç içe yaşamak her dünyalıya nasip olmayacak bir güzelliktir. Bu güzellik İstanbulluya nasip olmuştur. Denizin iyodu sağlık sunar, denizle yaşamayı öğrenen ekonomiler dünyaya hükmeder. Kültür dâhil ne gelirse denizle gelir, en ekonomik taşıma denizyoludur, denizin kendisini bilmeyenlere öcü de büyük olur…

Ulaştırma alıştırma işidir. Alıştırma devamlılık ve kararlılık ister. Bir hattın hat olabilmesi için de bu olmazsa olmazdır. Doğrusu, üstgeçitlere asılmış “yeni 14 deniz ulaşım hattı açtık” panolarını bundan böyle “14 yeni deniz ulaşım hattı açtık, Kabataş-Adalar-Yalova hattını da kapattık” diye okuyacağım ve de okutacağım...

Benim bir İstanbul kentlisi, İDO’nun şekillenmesinde ve İstanbul’a ilk deniz otobüslerinin getirilmesinde emeği geçmiş bir kaptan denizci olarak, her yaptığı işi her yerde ve her fırsatta boy-boy panolarla İstanbulluya hatırlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Mimar Sn. Kadir Topbaş’tan isteğim, Adalar-Yalova vapur seferlerinin “tedavülden” kaldırılacağını İstanbullunun sıkça geçtiği yerlerde panolarla sergilesin, hem de İstanbulluya gerekçelerini açıklasın. Ki biz de kendisine hayır duamızı esirgemeyelim…!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.