Haberler

İstanbul dünyanın en hızlı ucuzlayan şehri seçildi

Tarih: 19 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
Her yıl açıklanan ''Hayat Pahalılığı'' sıralamasında İstanbul dünyanın en pahalı 38''inci şehri seçildi. Öte yandan İstanbul geçen yıla göre en hızlı ucuzlayan şehir unvanını aldı.

Dünyanın en pahalı şehirleri belirlendi. Mercer Danışmanlık şirketinin her yıl geleneksel olarak hazırladığı "Hayat Pahalılığı" araştırmasında İstanbul dünyanın en pahalı 38''inci şehri seçildi. Geçen sene aynı araştırmada 15''inci sırada yer alan İstanbul böylece bir yıl içerisinde en hızlı ucuzlayan şehir unvanının da sahibi oldu. Toplam 6 kıtada yürütülen araştırmada 143 ülke mercek altına alındı. Araştırma, gıda fiyatlarından ulaşıma, ev kiralarından kıyafet giderlerine kadar 200 farklı kriter dikkate alınarak yapıldı.

Pahalı Şehir Avrupa''da
En pahalı 143 şehrin sıralandığı araştırmada en pahalı 50 şehrin 30''unun Avrupa''da bulunduğu belirlendi. Mercer''in araştırmasında Rusya''nın başkenti Moskova bu yıl ikinci kez üst üste dünyanın en pahalı kenti seçildi. En ucuz kent ise Paraguay''ın Asuncion şehri oldu. Moskova ve Londra, giyim ve gıda fiyatlarındaki artışla sıralamada ilk iki sırada yer alırken Güney Kore''nin başkenti Seul ile Japonya''nın başkenti Tokyo patlayan emlak fiyatlarıyla dikkatleri çekti. Buna göre iki yatak odalı ve mobilyasız en pahalı daire Japonya''nın başkenti Tokyo''da bulunuyor. Araştırmaya göre şehirde aylık kira fiyatları 4 bin doları aşıyor. Aynı niteliklere sahip en ucuz kiralık daireler ise 980 dolar ile Güney Afrika''nın başkenti Johannesburg''da bulunuyor. Diğer yandan bir fincan kahve Moskova''da doları aşarken Buenos Aires''te bu rakam 2 doların altına düşüyor. Mercer "Yaşam Kalitesi" ve "En Sağlıklı Şehirler" konusunda iki ayrı araştırma daha hazırladı. Buna göre yaşam kalitesinin en yüksek olduğu kent, İsviçre''nin Zürih kenti seçilirken, en sağlıklı şehir sıralamasında Kanada''nın Calcary kenti ilk sıraya yerleşti. Mercer''in hazırladığı bu iki araştırmada Türkiye''den herhangi bir şehir ilk 50 sıralamada yer almadı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.