Haberler

İletişimin İpleri

Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Metropolis Magazine Yazan: Daniela Morell Çeviren: İrem Çağıl


Antik el sanatları New York’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’nde sergileniyor. El sanatı meraklıları New York’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’ndeki (Museum of Arts and Design, kısaca MAD) Radikal Dantel ve Yıkıcı Örgü (Radical Lace and Subversive Knitting) isimli yeni sergiden çok hoşlanacaklar. Sergi iğne ve çengel işlerinin fizikselliğini kapsıyor ve geleneksel olmayan malzemeleri ve onların yeni teknolojik uyarlamalarını inceliyor. Bu el işlerinin antikalığı bir romans havası yaratırken, sanatçılar oldukça benzersiz ve kavramsal çalışmalar üretmiş.

MAD’in baş küratörü David Revere McFadden dijital teknoloji çağında hala el işi yapan sanatçıları bulmak için tüm dünyayı dolaşmış. McFadden’ı buna motive eden soru, “bu kadar fazla malzeme içinde yapıyı nasıl tanımlarsınız?” olmuş. McFadden “Örgü örmek bir ipliği kendi üzerinden geçirerek bir yapı kurmaktır, dantel ise bir çok ipliği ışığı geçirebilecek bir şekilde iç içe geçirerek bir yapı kurmaktır” diye açıklıyor. “Bunlar çok basit fikirler ve orada neler olduğuna dair karmaşık örnekler üretiyorlar.”


Sergiden Bir Görünüm

Bu sergide “radikal” ve “yıkıcı” kelimeleri politik olana işaret etme amacını güdüyor. Sanatçı Cat Mazza’nın video projesi “Knitascope” örgü şablonlarını, bir bireyin endüstrinin kendi üzerinde yarattığı yıkıcı etki üzerinden elişi üretebilme yeteneğine bağlantı kurarak, sweatshop1 çalışma koşulları üzerine bir yorum getirmek üzere kullanmış. Dijitalin el sanatlarının yerini almasına zıt olarak, Sabrina Gschwandtner’in “Wartime Knitting Circle” isimli çalışması ziyaretçileri ortaya bırakılmış iplikleri alıp “savaş zamanı örgü projeleri” üretmeye davet ediyor.

El sanatlarının anlamları ve amaçları zaman içinde değişti. Endüstriyel fabrikasyon şimdi çok yaygın olsa da, parmakların arasındaki bir parça ipin hala doğuştan gelen bir çekiciliği var. McFadden radikal elişi sanatçılığının gelecekte keçe ya da nakış gibi diğer tekstil işçiliğine benzeyeceğini düşünüyor, ama şimdi “sanatın, elişi sanatçılığının ve tasarımın ayrılamaz bir kesişme noktasına geldiği bu bulutlu dünyayı ulaşılabilir” kılmaya çalışıyor.

1 sağlıksız koşullarda düşük ücretlerle işçi çalıştıran işyerleri
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.