Haberler

Kuraklık vahim durum alıyor

Tarih: 20 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Herkes seçim-geçim derdiyle uğraşırken, biz Istranca yöresinden İstanbul’a su temin eden İSKİ’nin göletlerini ve yöredeki dereleri görünce kaygımız daha da arttı.

Yağışsızlıktan dereler kurumuş; İSKİ’nin 10 yıl kadar önce yaptığı su toplama havzalarındaki sular tükenmeye başlamış. Buğday ve ayçiçeği ürününe ise geçenlerde yağan yağmur ’can suyu’ olmuş bir ölçüde. Küresel ısınmanın ağır etkisini iktidar ne kadar fark ediyor? Seçim öncesinde fark etmez görünüyor.

Eylül ve ekim ayında ramazan nasıl geçecek; o da belli değil.

Tekirdağ ve Kırklareli’nin sınırlarına komşu olan Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz ile Kıyıköy (Midye) Belde Belediye Başkanı İsmail Gök; Tutkum Motel’in sahibi Sabri Kapkın ve balıkçı Bayram Ali Demir’le Istranca sularının toplandığı Kazandere ve Pabuçdere’yi gezerek, vahim durumu ağızlarından da dinledik. Kazandere savaklarının bulunduğu yerde en yüksek seviye 22 metreyi gösteriyordu. Ama su zemine kadar inmişti. Görüntü gerçekten ürperti vericiydi. "Sularımızı İstanbul’a aldılar; biz dahi bölgede kuraklık çekiyoruz" diyorlar.

Bu sırada İSKİ’nin küçük uçağı yörede dolaşıyordu.

O zaman bugünkü tehlikeyi fark edemediklerini anlatıyorlar; "Niye İstanbul’a bu suları verdik" diye... Onlar gibi, iktidarlar ve yerel yönetimler de umursamaz davranmışlar; Türkiye coğrafyasının %3’ünü kapsayan (İstanbul dahil) bölgede 16-18 milyon nüfusun barınmasının ne gibi sonuçları olabileceğini hálá düşünmüyorlar.

Bir yanda kuraklık, bir yanda da AKP iktidarının AB uyum yasalarına göre getirdiği ’makta kısıntısı’ orman köylüsünü iyice perişan etmiş. Alternatif çözümler ortaya konulmadığı için köylünün hiçbir geliri de kalmamış. Bir köylü "Domates biberimizi sulayacak su da yok artık" diyor.

Su yöresinde susuzluk
Karadeniz’e bakan turistik 3 bin nüfuslu Kıyıköy’ün Belediye Başkanı İsmail Gök, yaklaşık 200 metredeki üç kuyudan çekilen suların yetersiz kaldığını belirtirken, personeline 4. kuyunun açılması için talimat veriyordu yanımızda... İSKİ bölgeye ’su yatırımı’ yaparken Kıyıköy’e hiçbir katkı vermemiş, hatta bu göletlerden bir boru bile döşememiş belgeye... Balıkçı Demir’i dinledikçe moraller iyice bozuluyor. Derelerden denize su ulaşmıyor; bunun sonucunda da dere ağızlarına ne kefal geliyor, ne de sarıkanat... "Balık da kayboluyor" diyor.

İSKİ’nin göletlerinden İstanbul’a yılda 90 milyon metreküp su verilmesi hesaplanıyordu; geçen yıla kadar... Ama bu su yok artık... Su seviyeleri neredeyse sıfır koduna kadar inme durumuyla karşı karşıya kalındığını gösteriyor. TEM yolu üzerindeki Büyükçekmece ve Küçükçekme’deki su seviyelerinin ne kadar çekildiği açıkça gözüküyor. Denizden su temini için Büyükşehir’in ne gibi çalışma yaptığı henüz bilinmiyor. İstanbul’un ’imar rantı’ üzerine kurulmuş ekonomisinin yarın bir çöküntü ile karşılaşıp karşılaşmayacağı hiç dikkate alınmıyor; Büyükşehir meclisinde ha bire kaçaklar affediliyor, yeşil alanlar imara açılıyor, yoğunluk artırılıyor; binlerce konutun inşaatı devam ediyor; binlerce konut, villa ile yüzlerce işmerkezi, otel ve rezidans olarak...

Hükümetten çaba yok
Kavurucu sıcaklar giderek artıyor; yağmur yağmıyor. Bulgaristan üzerinden gelen yağmur bulutlarının, İstanbul üzerinden geçip Artvin yöresine düşmesi dikkat çekiyor.

Türkiye Yeşilleri Tarım Sözcüsü Süleyman Yılmaz, seçime giderken hükümetin küresel ısınma ve tarım konusunda gerçekçi bir çözüm için en ufak bir çaba göstermediğini söylüyor; ’vurdumduymazlığını kanıtlayan’ Tarım Bakanı’nın istifasını istiyor. Tarımsal kuraklığın afet yasasına alınmasını istiyor.

Trakya’da gördüğümüz rekoltede bugünden % 20 düşüş olduğu ilgili çevrelerce söyleniyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.