Haberler

Felaketin adı ''küresel ısınma''

Tarih: 20 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
İngiliz "Independent" gazetesi, küresel ısınma nedeniyle dünyanın zannedilenden çok daha yakın bir gelecekte büyük tehlike altına gireceğine dikkat çekti. Gazete, küresel ısınmaya karşı "dünyanın her yerinde başlatılacak bir kurtarma operasyonu" dışında hiçbir şeyin insanları bir çevre felaketinden kurtarmaya yetmeyeceğini bildirdi.

Gazetenin haberine göre, ABD''nin önde gelen bilim enstitülerinde görevli 6 bilim adamının İngiliz "Philosophical Transactions of the Royal Society" adlı yayın organı için hazırladıkları bilimsel bir araştırma, küresel ısınmanın "tüm bir medeniyeti tehdit ettiği" gerçeğini kesin ve net bir biçimde ortaya koydu.

Amerikalı uzmanlar, BM Hükümetlerarası Küresel Isınma Paneli''ni (IPCC) bu yüzyılın sonuna kadar buzullardaki erime nedeniyle denizlerde meydana gelecek su seviyesi yükselişini "düşük göstermekle" eleştirdi.

IPCC''nin bilgisayar ölçümüyle yaptığı tahminlere göre, 2100''e kadar deniz suyu seviyesindeki artış 40 santimetre olarak tahmin edilirken, bu yükselişin gerçekte birkaç metre olabileceğini vurgulayan Amerikalı bilim adamları, "İşte tam da bu yüzden bugün dünyada tehlike çok yakın" dedi.

Amerikan Kongresi''ni küresel ısınmayla ilgili olarak ilk uyaran bilim adamı olan NASA uzmanı Dr. James Hansen''in başını çektiği araştırmacılar, hazırladıkları raporda şu tespitte bulundu:

Rapordaki gerçek
"Şu andaki mevcut sera gazı salımı dünyadaki küresel iklimi, insanlar ve diğer canlılar için büyük tehlike oluşturabilecek ve tehlikeli bir şekilde kontrolden çıkabilecek dramatik değişikliklerin eşiğine taşıyor."

Dr. Hansen, karbon gazı emisyonunu çok acil bir şekilde azaltmak için insanların 10 yılı olduğuna dikkat çekerek, "Aksi takdirde, aşırı ısı, kutuplardaki buzun erimesini son derece hızlandıracak" diye konuştu.

Klima küresel ısınmayı artırıyor
TEMA Vakfı Genel Müdürü Uygar Özesmi, birçok kişinin sıcaklık artışını, klima ile çözeceğini düşündüğünü belirterek, çalışan her klimanın küresel ısınmayı artırdığını, bu yüzden herkesin sıcakla yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyledi. Klima kullanımının sınırlandırılması gerektiğini belirten Özesmi, "Herkesin küresel ısınma nedeniyle bazı alışkanlıklarını bırakması, sıcaklık artışına karşı yaşam biçimini değiştirmesi gerekiyor" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.