Haberler

Hayalimizdeki Antalya

Tarih: 20 Haziran 2007 Kaynak: Dünya Yazan: Mehmet Ali Kantarcı
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, 18 Şubat 2005''te yayınlanan "21. Yüzyılda Antalya gibi Antalya" kitabında şu satırlara yer veriyor: "Bu kentte yaşayan herkesin kendisini Antalyalı olarak tanımlaması ve Antalya''ya ait hissetmesi, Antalya''yı sahiplenmesi ve yaşadığı kenti evi gibi görmesi esas olmalıdır. Kabul etmek gerekir ki Antalya''da kentlilik bilincini taşıyan ve kentsel dönüşüme samimiyetle katkı sağlayan herkes, nerede doğmuş olursa olsun tam bir Antalyalı''dır."

Geçtiğimiz günlerde biraraya geldiğimiz ve Antalya''nın gelecekteki vizyonu hakkında görüşlerini aldığımız Valimiz Alaaddin Yüksel''in yanındayken aklıma bu satırlar gelmişti. Tabii ki Yüksel''in yaptığı bu hemşehrilik tanımı sadece Antalya için değil, yaşadığı şehirde doğmayan, ancak yaşadığı kenti sahiplenmiş her İzmirli, Vanlı, Mersinli ve diğerleri için geçerli.

Yaklaşık bir saat boyunca bizi dünya ve Antalya''da bir vizyon turuna çıkaran Yüksel''e göre bir "dünya" kenti olmak isteyenlerin 21. yüzyılı iyi analiz ederek, iyi strateji oluşturmaları gerekiyor. Antalya''da tüm parametreler mevcut. Tarihi, coğrafyası, dinamik nüfusu bunlardan bazıları. Ancak tabii ki bu performansı gerçekleştirecek yegane unsur "Antalyalılar" olacak. Tarihte de uzun yıllar boyunca Akdeniz''in en önemli finans merkezi olan Antalya''nın önümüzdeki dönemde bu misyonu tekrar yükleneceğine inanan Vali Yüksel''e göre 2015''te Türkiye''yi 2 şehir taşıyacak. Bunlar İstanbul ve Antalya...

Peki bu nasıl olacak? Biraz da verilere dönelim. Dünya Turizm Başkanı''na göre 2010''da dünyada seyahat eden sayısı 1 milyar kişiye, toplam harcanan miktar ise 1 trilyon dolara yükselecek. Antalya''nın rakiplerine göre rekabet avantajı yaratarak, bu pazardan aldığı payı maksimuma çıkarması gerek. Eksikler yok mu? Tabii ki var. Personel eğitimsizliği sözkonusu, ulaşım altyapısı eksik, denetimler seyrek, kriz yönetim modelleri belirsiz, tanıtım ve pazarlamada boşluklar ve çevre sorunları var. Ama hepsi giderilebilir.

Antalya, tarımda müthiş bir potansiyele sahip. Yaklaşık 500 milyon dolarlık ihracat çok daha yukarılara cıkabilir. Serbest bölgede yatçılık, tekstil, tıp sektörleri iddialı. Organize sanayi bölgesi son 3 yılda yaptığı atılımla 100 adet firmaya ulaşmış. Hedef 200 firmaya çıkarak, 15 bin kişiye istihdam yaratmak. Üçüncü bölge devreye girmek için gün sayıyor. Doğalgazın devreye girmesiyle sanayicinin enerji maliyeti üçte bir düşecek. Seralarda da ucuz enerji imkanı elde edilecek. Teknokent''teki başvurular artıyor. Akdeniz Üniversitesi sanayi işbirliği ile uzman, tecrübeli işgücü, yeni buluşlar ortaya çıkacak. Gelecekte bilim adamlarının buraya göçü bile gündeme gelebilecek.

Valimizle Antalya''yı ilgilendiren daha birçok projeyle ilgili konuştuk. Hayalimizdeki Antalya''yı çizmeye çalıştık. Ancak hayalimizdeki Antalya, "hayallerimizde" kalmayacak. Bir gün mutlaka gerçekleşecek. Neden mi? Çünkü hangi insanoğlu "hayallerinin" peşinde koşmuyor? Hangi insan hayallerinin gerçek olmasını istemiyor?.."

Kendini "Antalyalı" hissedenler hayali gerçeğe dönüştürecekler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.