Haberler

Bağdat''ta yine Şii camisi vuruldu: 78 ölü, 224 yaralı

Tarih: 20 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Pentagon, ABD askerlerine arkeolojik bilinç kazandırmak için iskambil destesi bastırdı.

ABD''nin çoğunun yerinde yeller esen arkeolojik eserleri korumak için iskambil kâğıtları bastırdığı Irak''ta kurtarılacak bir şey kalmıyor. Dün 10 bin ABD ve Irak askerinin Diyala''da İslami devlet kurmaya soyunan Kaide''ye operasyona girişmesi sonrası Irak başkenti son dört yılın en büyük saldırılarından birine uğradı. Bağdat''ta bir Şii camisi yakınında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 78 kişi öldü, 224 kişi yaralandı.

''Yırtıcı ok başı'' başladı
Şubat 2006''da altın kubbesinin havaya uçurulmasının ardından Şii-Sünni iç savaşının patladığı Samara''daki Şii Askeriye türbesinin geçen hafta iki minaresinin unufak edilmesi üzerine bir dizi Sünni camisine misilleme yapılmıştı. Bunu dün Bağdat''ın Sinak mahallesinde Hillani Camisi yakınındaki patlama izledi. Yeşil kubbe ayakta kalsa da camiyi çökertip altıya üç metre boyutunda krater yaratan patlama, araçları tutuşturdu. Araçlardan yanan insanlar çıkarılmaya, enkaz altında kalanları kurtarmak için için molozlar kaldırılmaya çalışıldı. ABD''nin Bakuba çevresindeki ''yırtıcı ok başı'' operasyonunda 22 Kaideciyi öldürdüğü haberi ise kimseye teselli olmadı. Zaten Iraklı komutanlar, çok sayıda sivilin öldüğü ve yaralandığını belirtti.

Bu ortamda Pentagon, işgalle yağmaya açılan Irak''ın arkeolojik alanlarının resimlerinin bulunduğu iskambil kâğıtlarını askerlerine dağıtıyor. Amaç, askerleri bilinçlendirmek. Sinek beşlisinde ''Arkeolojik alanların üzerinden değil, çevresinden geçin'', sinek yedilisinde ''Bu tarihi bölge 17 yüzyıl korundu. Senden de korunabilecek mi'' diye yazıyor. Irak ile Afganistan''a 40 bin deste yollanacak. Pilotlara da arkeolojik alanları ayırt edip bombalamama eğitimi veriliyor. İşgalle Irak müzeleri talan edilirken, ABD güçleri Babil kalıntılarına helikopter pisti yapmış, askerler çantalarını tarihi eserlerle doldurmuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.