Haberler

Yayla evlerine imar affı

Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Mera Kanunu''ndaki değişikliğin Resmi Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, yaylada mülk edinen binlerce kişinin Hazine ile hukuk savaşı sona erdi. Adana Defterdarı Tamer Utkucu, 4342 sayılı Mera Kanunu''nunda yapılan değişiklikten yararlanarak yayladaki mülklerinin tapularını almak isteyen kişilerin ilgili mal müdürlüklerine veya defterdarlığa başvurmaları gerektiğini bildirdi.

Kanun kapsamında, yaylalarda, belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde kalan ve 1 Ocak 2003 tarihinden önce kesinleşen imar planları içerisinde yerleşim yeri olarak işgal edilerek mera, kışlak ve yayla olarak kullanımı teknik açıdan mümkün olmayan yerlerin, Hazine adına tescillerinin yapılacağını belirten Utkucu, şunları söyledi: "Bu yerlerin tahsisi her ne kadar Hazine adına yapılacaksa da, daha önce tapu iptal davalarının muhatabı olan vatandaşlarımız, emlak ve rayiç bedellerinin toplamının yarısı üzerinden hesaplanacak bedeli Hazine''ye ödemeleri halinde bu davalar kendiliğinden düşecek. Bu hüküm, henüz dava açılmamış taşınmazlar hakkında da uygulanacak."

Süren davalar düşecek
Utkucu, daha önce açılan davalarda Hazine adına tesciline veya mera olarak sınırlandırılmasına, özel siciline yazılmasına karar verilen ve kesinleşen kararlara konu olan bu nitelikteki taşınmazların tapularının da talep etmeleri halinde önceki kayıt maliklerine veya kanuni mirasçılarına devredileceğini de söyledi.

Kanun değişikliği öncesinde, sorunun sadece Akçatekir beldesinde 12 bin vatandaşı ilgilendirdiğini anımsatan Tamer Utkucu, "Bugüne kadar Akçatekir beldesinde Hazine tarafından 6 bin 9 tapu iptal davası açıldı. Bunlardan 978''i Hazine lehine kesinleşti.

Tapu iptal davaları için Hazine 4 milyon 258 bin 688 YTL de harcama yaptı. Kanun değişikliğiyle bu davalar kendiliğinden düşeceğinden bugüne kadar sonuçlanan davalarda davayı kaybeden taraflar mahkeme masraflarını üstlenecekler" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.