Haberler

''Çıkmaz bulvar'' açılmayı bekliyor

Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından temeli 2003 yılında atılan, ancak önüne yapılan otoyol şehiriçi çıkışı nedeniyle ''çıkmaz bulvar'' halini alan yolun açılması için, mahalleli tarafından büyükşehir belediyesine karşı açılan dava kazanıldı.

Kararla birlikte, ''yerindelik'' durumuna aykırı olduğu belirlenen otoyol bağlantı noktası, Karayolları ekipleri tarafından kapatılırken, mahalleli ise bulvarlarının açılması için büyükşehir belediyesinin mahkeme kararının uygulamasını bekliyor.

Dünyada Eşi Yok
Merkez Seyhan ilçesi, Huzurevleri Mahalle Muhtarı Mustafa Karaçor, Adana-Gaziantep Otoyolu şehir içi Huzurevleri Mahallesi çıkışı nedeniyle yaklaşık 4 yıl önce temeli atılan, ancak tamamlanamayan, 8o''nci Yıl Bulva-rı''nın önünün kapandığını, bulvarın ''çıkmaz bulvar'' halini aldığını söyledi.

Bulvarın, proje aşamasında, metro üst geçidi civarındaki Kasım Sacide Ener Bulvarı ile bağlanmasının planlandığını belirten Karaçor, şöyle konuştu: "Ancak mahalleye yapılan otoyol bağlantı noktası, bulvarımız daha tamamlanmadan dünyada başka örneği olmayan bir şekilde önünü kapattı. Çıkmaz bulvar halini alan bu durum için, geçen yıl sonlarında Büyükşehir Belediyesine karşı Adana 1. İdare Mahkemesine dava açtık."

Mahkemenin, oluşturulan bilirkişi raporu doğrultusunda yürütmeyi durdurma kararı aldığını bildiren Karaçor, kararla birlikte Karayolları Bölge Müdürlüğü ekiplerinin bulvarın kapanmasına neden olan otoyol çıkışını trafiğe kapattıklarını kaydetti.

Otoyol çıkışının yapılmasının ardından başlattıkları bulvar mücadelesinde mutlu sona ulaşmanın sevincini yaşadıklarını belirten Karaçor, "Hakkımız olan bulvarın yapımı için elimizden gelen çabayı gösterdik ve başarılı olduk. Şimdi Büyükşehir Belediyesinin, bulvarımızı tamamlamasını bekliyoruz" diye konuştu. Mahalle halkı ise alınan karardan memnun olduklarını belirtirken, bulvarın bir an önce açılarak, mahalledeki yaya ve araç trafiğinin düzene girmesini istediklerini kaydettiler.

Mahkeme Kararına Uyulacak
Adana 1. İdare Mahkemesinin 2006/269 esas sayılı dosyasındaki yürütmeyi durdurma kararının ardından mahkeme kararını uygulayan karayolları ekipleri, bağlantı noktasına bariyerler koyarken, bağlantı noktasının giriş ve çıkışındaki tabelaları ise kaldırdı.

Adana Büyükşehir Belediye Sekreteri Hasan Gülsen ise mahkeme kararını uygulayacaklarını belirterek, hem bağlantı noktasının hem de 8o''nci Yıl Bulvarı''nın açılacağını söyledi.

Bulvar ve bağlantı noktasıyla ilgili olarak yeni bir meclis kararı alındığını hatırlatan Gülsen, çalışmalara ise önümüzdeki günlerde başlanacağını, en kısa zamanda mahallelinin mağduruyetini gidereceklerini kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.