Haberler

Topbaş''tan ikinci taksit rica

Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Radikal Yazan: Hakkı Devrim
Evlerinin penceresinden, İstanbul''da olduğu kadar deniz derya görünen kaç şehir vardır dünyamızda?

Kartal''dan adaların, Harem''den batan güneşin, Ahırkapı''dan öte Marmara''nın, Galata''nın yüksek binalarından Haliç''in, Sarayburnu''nun ve kıpır kıpır İstanbul Limanı''nın seyrine doyum olmaz.

Bu şehirde denizle buluşma başka yere benzemez. Kadıköy-Tuzla kıyıları yürüyüşe son yıllarda açıldı. Boğaz''ın iki yakasında, demek ki 100 kilometreye yakın sahil yolları benim çocukluğumda da vardı. İki kıyıda da boydan boya yürüyebilirdiniz. Ailece de yürürdük biz, arkadaşlarımızla da. Haydi Boğaz''da bir çay içelim, diyebildiğimiz kızlarla da...

Kimi semtlerde denizle sizin aranıza yalılar girse de, iki kıyıdan Boğaz''ı baştan sona, sondan başa yürüyebilirdiniz.

Bu bahse girince frenlerim tutmaz oluyor. Aslında Büyükşehir Belediye Başkanı''mızdan, kısaca söylenebilir bir dileğim (daha) var. Daha, dedim çünkü bundan önce, Arnavutköy Akıntıburnu''ndan Rumelihisarı''na kadar, kıyı boyunca yüksek bir tahtaperde gibi sıralanan teknelerden dert yanmıştım Kadir Topbaş Bey dostuma. Öyle rast geldi belki de, bu kıyıda rıhtıma bağlı duran, seyyar lokantalar dahil bütün tekneler oradan uzaklaştırıldı.

Sahil yolunun yolcuları adına cânı yürekten teşekkür ettim Topbaş''a, hayır dualar ettim. Ama geçen pazar günü gördüm ki, o münasebetsiz teknelerin sığabildiği kadarı, Ortaköy-Kuruçeşme arasındaki kıyı boyu uzanan Cemil Topuzlu Parkı''nın rıhtımına gene aralıksız yanaşmış ve parka gelenleri denizi göremez duruma sokmuştur.

Kadir Bey Dostum, bir hamle daha bekliyoruz sizden.

İnayet buyrun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.