Haberler

İBB Dünya Miras Şehirleri Teşkilatı''nın Kongresi''ne katıldı

Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Kazan Belediyesi ve Dünya Mirası Şehirler Teşkilatı (OWHC) tarafından 19-23 Haziran 2007 tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen OWHC 9. Dünya Kongresi’ne katıldı.

1991’den bu yana 2 yılda bir düzenlenen forum, kendisini dünyadaki tarihi şehirlerin ve özellikle UNESCO’nun Dünya Miras Listesi''nde yer alan şehirlerin korunmasına adayan profesyonelleri ve politikacıları bir araya getiriyor.

Ana faaliyet olarak Avrasya bölgesinde düzenlenen ilk kongre olma özelliğini taşıyan OWHC 9. Dünya Kongresi’ne Dünya Mirası Şehirler arasındaki 55 şehri temsilen; 37 şehrin Belediye Başkanı ve 18 şehrin ise Belediye Başkan Vekilleri katıldı. Kongreye İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet SELAMET ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri İbrahim GÜLLÜK, Mazlum KUTLU, Mehmet ARSLAN ve Mehmet Emin AKAR’ın da aralarında bulunduğu bir heyet katıldı.

Teması “Miras ve Ekonomi” olan OWHC 9. Dünya Kongresi kapsamında Petropavloskiy Katedrali''nde düzenlenen “Kazan gibi tarihi yerlerin ikinci inşaatı yapılırken neleri hesaplamak gerekiyor?” konulu değerlendirme toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, diğer şehirler arasından grup sözcüsü olarak seçildi. Toplantıda, Kazan gibi tarihi şehirlerin, turistik ve ekonomik açıdan cazibe merkezi olabilmeleri için uluslararası finans kuruluşlarından istifade etmeleri gerektiğinin önemini vurgulayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet SELAMET ayrıca, dünya miras şehirlerinin korunmasına yönelik projelerde OWCH üyesi şehirler arasında ekonomik açıdan yardım ve işbirliği imkanlarının aranması gerektiğini belirtti. Toplantıda Kazan Baş Mimarı E.Mavlyutov ise “İstanbul’un bilgi ve birikimlerinden OWHC’nin çok büyük yarar gördüğünü” dile getirdi.

Korston Kongre Merkezi’nde düzenlenen Belediye Başkanları Semineri sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet SELAMET; Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mintimer Shaimiev ve Kazan Belediye Başkanı Ilsour Metshin’e İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ’ın selamlarını ileterek birer hediye sundu.

2005 yılında 1000. kuruluş yıldönümünü kutlayan ve Kazan Kremlin’in UNESCO dünya miras listesine dahil olmasının ardından dünya mirası şehir olarak kabul edilen Kazan, 2003 yılından bu yana OWHC’nin Avrasya Bölgeler Sekreteryası görevini yürütüyor.

OWHC’nin 2009 Yılında düzenlenecek 10. Dünya Kongresine ise Quito, Ecuador ev sahipliği yapacak.

Dünya Miras Şehirler Teşkilatı
(Organisation of World Heritage Cities – OWHC)
Merkezi Kanada’nın Quebec Eyaletinde bulunan Dünya Miras Şehirler Teşkilatı (Organisation of World Heritage Cities – OWHC) özerk ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir sivil teşkilattır. Teşkilat, üyesi olan şehirlerin taşıdıkları dünya mirasının korunması, tanıtılması ve başta turizm olmak üzere gelir getirici fonksiyonlar kazandırılması, üyeler arasında bilgi, tecrübe ve teknoloji değişimi sağlanması amacıyla 8 Eylül 1993’te Fas’ta kurulmuştur.

OWHC Dünya Mirası Sözleşmesi’nin (World Heritage Convention ) uygulanmasına yönelik çalışmalar yapmakta, bu konuda belediye yöneticilerine bilgi ve eğitim seminerleri hazırlamaktadır. Tarihi alanların korunması ve kalkındırılmasına ilişkin problem çözme ve yönetim stratejileri geliştirilmesi amacıyla OWHC çeşitli seminerler ve sempozyumlar düzenlemektedir. Bu noktada OWHC BM, UNESCO, Dünya Bankası ve Avrupa Konseyi ile ortak çalışmalar yapmaktadır.

UNESCO, aralarında İstanbul’unda bulunduğu Dünya Miras Listesi’nde yer alan 122 şehri “Dünya Miras Şehirler Teşkilatı” (OWHC)’ye doğal üye olarak kabul etmiş ve İstanbul’un, evrensel değerlerin bir simgesi olarak bu örgüt içerisinde yer almasını talep etmiştir.

Üyelik aidatını ödeyen şehirlerin Belediye Başkanları teşkilatın en yüksek yetki organı olan Genel Kurulu oluşturur. Genel Kurul iki yılda bir toplanır. Yönetim Kurulu Genel Kurulca seçilen 8 Belediye Başkanından müteşekkildir ve yılda en az bir kez toplanır. Genel Sekreter, Genel Kurulca atanmaktadır.

Dünya Miras Şehirler Teşkilatı tüm dünyada üye şehirlere sahiptir. Üye sayısı 2005 yılı itibariyle 221’dir. Ayrıca 4 şehir gözlemci üye olarak yer almaktadır. Teşkilat altı bölgesel sekreterlik (Bergen- Kuzeybatı Avrupa, Budapeşte- Orta ve Doğu Avrupa, Kordoba- Güney Avrupa/Akdeniz, Kazan- Avrasya, Tunus- Afrika/Orta Doğu) ile bir dünya ağı oluşturmaktadır.

21-23 Eylül 2004 tarihlerinde Budapeşte’de düzenlenen OWHC Orta ve Doğu Avrupa Üye Kentleri 5. Konferansı’na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ başkanlığında bir heyet iştirak etmiştir.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.