Haberler

Mardin’e Araştırma Merkezi

Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Mardin Valiliği


Mardin’de Artuklu Üniversitesinin kurulmasından sonra İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) de Mardin’e Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi açmaya karar verdi.

Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi ve İTÜ İşbirliğiyle Mardin’de kurulacak İTÜ-MardINT Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi''nin kuruluş çalışmaları hız kazandı. İstanbul Teknik Üniversitesi Yönetim Kurulu, çalışmaları yerinde görmek ve çalışmalar hakkında paydaş kuruluş ve il yöneticileriyle bilgi alışverişinde bulunmak üzere Mardin’e gelerek biz dizi toplantı yaptı.

Valilik Dara Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda kurulacak araştırma ve uygulama merkezi ile ulusal ve uluslar arası bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinliklerin planlaması, düzenlenmesi ve yürütülmesi; Mardin’in kültürel ve sanatsal varlıklarının korunması ve yaşatılması için gereken disiplinler arası çalışmaların planlaması ve programlanması, bilimsel, kültürel ve sanatsal çalışmaları için akademik çalışma ortamının oluşturulması ve yaşatılması, ulusal ve uluslar arası akademik ve bilimsel kurumlarla işbirliği olanaklarının araştırılması ve geliştirilmesi, Mardin üzerine çeşitli zamanlarda yapılan çalışmaların derlenmesi, arşivlenmesi ve bir kentsel bellek oluşmasına katkı sağlamanın amaçlandığı belirtildi

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri, MardINT kuruluş sürecinde çeşitli zamanlarda Mardin’de yapılan restorasyon, uygulama ve mimari proje stüdyosu çalışmaları sergilendi.

Merkezin işlerliğini kazanması için İTÜ Mimarlık Fakültesi tarafından lisans ve lisansüstü düzeylerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştirilirken, İTÜ mezunu ve aynı zamanda Mardin’ li olan Saffet Baysal’ın Necmeddin Mahallesinde ailesine ait iki evini İTÜ-MardINT kullanımına tahsis etti.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, İTÜ MardINT Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezinin, Mardin’e ve bölgeye büyük yararlar sağlayacağını belirterek, tarihi dokunun korunması ve kültürel değerlerin gelecek nesillere teslim taşınmasında İTÜ MardINT’ın üstleneceği görev sorumlulukların büyük önem taşıdığını söyledi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.