Haberler

Yeşil devrim bu evlerden başlayacak

Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Aylin Varon
Hem konforlu hem sağlıklı hem de dünyayı kirletmeden, gereksiz enerji tüketmeden huzur bulacağınız "yeşil ve sürdürülebilir" bir yaşam alanı düşünün. Burada evler güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak ısıtılıyor. Evlerin perdelerinden halılarına, yatak örtülerinden duvar kağıtlarına kadar her şey ve her mobilya tabiata zarar vermeyen doğal ürünlerden yapılıyor.

Otomobil egzozundan uzak bisiklet dostu yürüyüş alanları, sebze-meyve yetiştirilen özel bahçeler, organik yiyecek ve içeceklerden başka hiçbir ürün satmayan, her akşam eğlenceli aktivitelerin düzenlendiği sosyal tesisiyle kıyamet senaryoları yerine cenneti vaat eden "yeşil bir vaha" burası.

World Wildlife Fund (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve ekolojik yapılar inşa eden inşaat firması Bioregional''ın harekete geçirdiği, "One Planet Living" (Tek bir dünyamız var, onu muhafaza ederek yaşayalım) felsefesiyle inşa edilmiş "yeşil bir yaşam stilinin" ilk habercilerinden BedZed burası.

Bu evlerde karbon tüketimi minimumda
Londra''nın güneyindeki Beddington''da yer alan BedZed İngiltere''nin ilk "zero carbon" statülü yani küresel ısınma tehdidine çözüm olarak karbon tüketmeyen yaşam alanı. İngiliz hükümetinin planı 2016 yılından itibaren yeni yapılmış tüm binaların karbon üretmeyen bir yapıda olması. BedZed bu planın ilk ve henüz tek ayağı.

Yaşam kompleksi bitişik olarak inşa edilmiş 100 evden oluşuyor. Bunlardan 16 tanesi live-work denilen ofis apartmanlar. Böylece site içinde çalışma teşvik edilerek uzak yerlere ulaşmaya çalışırken gereksiz enerji ve karbon tüketimi önleniyor.
Evlerin içinde yer alan dekoratif her obje, mobilya ya da aksesuvar doğal malzemelerden üretilmiş. Çamaşır makinesi gibi gerekli elektrikli ürünler ise minimum enerji tüketen cinsten.

Evlerde ayrıca kalorifer ya da soba bulunmuyor. Bina "yeşil elektrik"le ısıtılıyor ve ışıklandırılıyor. Yani binaların kullanımına yönelik olarak üretilen elektrik, yaşam kompleksi içinde kurulmuş bir trafoda rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor. Bu arada her evde güneş enerjisini eve çeken bir camlı tavan ve organik ürünler yetiştirebilmek için özel bir bahçe bulunuyor. Evlerin bacası ise rüzgar enerjisini dönüştürerek evlerin ısı ve havalandırmasına katkıda bulunuyor.

Araba kulübü sayesinde trafiğe fazladan araç çıkmıyor
Komplekste çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapan dev bir çim saha, sadece organik ürünler satan bir sosyal tesis ve araba kullanımını en aza indirgemek amacıyla bir araba kulübü bulunuyor. Böylece site sakinleri araba satın almak ve küresel ısınmaya katkıda bulunmak yerine sadece acil işlerinde kullanmak üzere kulübün sahibi olduğu birkaç "az yakıt tüketen araba"dan birini sırayla isim yazdırarak kullanabiliyor.

Uzun vadede elektrikli otomobil satın almayı planlayanlar için sitenin çeşitli noktalarında elektrikli araba şarj üniteleri de bulunuyor.

Yeşil yaşam tarzıyla dikkat çeken mimar Bill Dunster''ın inşa ettiği bu ekolojik sitenin en önemli özelliği ise fazlasıyla karbon tüketerek küresel ısınma problemini azdıran eski yapılara göre çok daha renkli, sevimli ve çekici bir görüntüye sahip olması. Zaten komplekste yaşayanlar, evlerini ziyaret ettiğimde, sanki müzedeki bir sanat eserini gösteriyormuş gibi gururluydular.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.