Haberler

İstanbul, Aysel Gürel’e döndü makyajla Deniz Akkaya olmaz

Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Demet Cengiz Bilgin
İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin konut stoğunun yüzde 70’inin hem sağlamlık hem de estetik açıdan yenilenmesi gerektiğini savunan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Garanti Bank’ın Bonus reklamlarına atıfta bulunarak, "Aysel Gürel’e ne kadar makyaj yaparsanız yapın, ondan bir Deniz Akkaya yaratamazsın. Binalar kendini taşıyamıyor, çöküyor. Konut stoğumuzun makyaja değil, yenilenmeye ihtiyacı var" dedi.

Anadolu Yakası ağırlıklı olmak üzere İstanbul’da bugüne kadar binlerce konut üreten, "My" konsepti ile, gayrimenkul sektörünün önde gelen markalarından birini yaratan Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye’nin konut stoğunun yüzde 70’inin hem sağlamlık hem de estetik açıdan yenilenmesi gerektiğini söyledi. Bonus Card’ın Aysel Gürel’in estetik ameliyatlarla Deniz Akkaya’ya dönüştüğü reklam filmine atıfta bulunan Ali Ağaoğlu "Aysel Gürel’e ne kadar makyaj yaparsan yap, ondan Deniz Akkaya yaratamazsın. Binalar kendini taşıyamıyor, çöküyor. Konut stoğumuzun makyaja değil, yenilenmeye ihtiyacı var" dedi. Ağaoğlu şöyle devam etti: "Deprem kuşağındaki bir ülkede yaşıyoruz. İnsanların içinde oturduğu binalar kendilerini taşıyamıyor, çöküyor. Türk insanının yaşam standardı çok daha iyi olmalı."

En az 600 bin konut
Türkiye’de en çok konut üretilen yıllarda bile 300 bin adet rakamının aşılamadığına dikkat çeken Ağaoğlu, "Türkiye’de 18 milyon konut var. Bunun en az yüzde 50’si yenilenmeli. Yılda en az 600 bin konut üreterek, 15 yılda yarısını ancak yenileriz. Artan nüfusa bağlı olarak, ortaya çıkan konut ihtiyacını hesaba katmıyorum bile" şeklinde konuştu.

Bilinçlenme artıyor
Şehirleşme bilincinin; depreme karşı güvenli ve emniyetli yaşam alanlarına ilginin arttığına değinen Ağaoğlu, "Lüks değil, yaşam kültürü sunan nitelikli konutlara ihtiyaç var. Eğer güven sağlamışsanız, bunu sunduğunuzda projeleriniz ilgi görüyor. Dolayısıyla projelerimizin gördüğü ilgi beni hiçbir zaman şaşırtmadı" dedi.

Hiçbir zaman A ve A+ gibi en üst gelir grubuna yönelik proje üretmediklerini, onun bir altında yer alan yine geliri yüksek olan B grubunu hedef aldıklarını açıklayan Ağaoğlu, asıl tabanın orta gelir grubu C olduğunu, oraya da henüz ulaşamadıklarını söyledi.

Kentsel dönüşüme ek yasa
Kentsel dönüşüm projelerine ek yasalarla hız verilmesi gerektiğini belirten Ali Ağaoğlu şöyle konuştu: "İstanbul’da arazi maliyetleri çok yüksek. Özel sektörün C grubuna proje üretebilmesi için kentsel dönüşüm projelerine ek yasalarla hız verilmeli. Kamu arazileri işgal altında. Orta gelirliye TOKİ, KİPTAŞ kısmen konut üretiyor ama yeterli değil. Araziler pahalı, ruhsat, inşaat harçları derken maliyetler artıyor. Zaten inşaat sektörü hızlı faaliyet gösterince arsa fiyatları, 4-5 kat arttı. Devlet arazi üretebilmeliydi."

Açık artırma yararlı
Hazine arazilerinin de açık artırmayla satılabilmesi yönündeki yasal hazırlıkları da değerlendiren Ağaoğlu, bunun sektörü olumlu etkileyeceğini söyledi. Ağaoğlu "Arazilerin yüzde 60-70’i devletin üzerine tapulu, atıl duruyor. Yasa ile yatırıma açılacak. Arsa fiyatlarındaki artışın önünü keser. Makul seviyelere gelir. Devlet sahip çıkamadığı arazilerden gelir elde eder. Arsa seçeneğinin artması, konut fiyatlarını da dengeler" dedi.

9 bin My konseptli konut
Babasıyla 1960’lardan itibaren inşaat sektöründe çalıştığını, 1981’den bu yana da kendi işini yaptığını anlatan Ali Ağaoğlu, 1998’de "My" konseptini geliştirmeden önce büyük oteller, fabrikalar, 4 binin üzerinde konut ürettiklerini söyledi. My konseptiyle şu ana kadar 3000 konut ürettiklerini, şu anda 6000’in üzerinde konut üretiminin sürdüğünü belirten Ağaoğlu şunları kaydetti: "My konseptinde, turizmden aldığımız vizyonla beş yıldızlı otellerdeki pek çok aktiviteyi sitelere adapte ettik. İlk olarak My City’yi yaptık. Bu proje bir milat, bir örnek oldu. Konutu başın sokulacağı bir şer olmaktan çıkarıp, yaşam sanatı haline getirdik. İlkini yapmak cesaret ister. Bize ev yapın gitsin, diyenler vardı ancak yarattığımız konsept çok beğenildi.

Mortgage ölü doğdu, demek büyük hata
Mortgage Yasası’nı da değerlendiren Ali Ağaoğlu "Mortgage ölü doğdu demek, doğru değil. Yasa çıkmış, bu çök önemli bir şey. Eksiklikleri tabii ki var ama giderilebilir" dedi. Mortgage’nin uzun vadeli kaynak açısından önemli olduğunu vurgulayan Ağaoğlu şöyle devam etti: "Bankalar bir yıllığına borçlanıp, 10 yıllık konuk kredisi veriyordu. Artık bankalar uzun vadeli kredileri, üstelik daha ucuza alabilecekler. Türk ekonomisinin uzun vadeli kaynağa ihtiyacı var. Sadece konut değil, tüm Türk ekonomisinin önünü açacak. İnşaat sektörü ivme kazandığı kadar, Türk ekonomisi istikrar sağlayacak." İnsanların ödeyemeyeceği borçların altına girdiği ve ileride bankaların konut zengini olacağı yönündeki değerlendirmelere de cevap veren Ağaoğlu, Türk insanının borcuna sadık olduğunu, çoluğu-çocuğu için aldığı evin parasını ödeyeceğini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.