Haberler

Gökdelenler geleceğin dev ağaçları olacak

Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Koreli mimarlar tarafından geliştirilen ’Seul Komünü 2026’ isimli dikkat çeken proje, gelecekte artık gökdelenlerin çevreyi kirleten betonarme görünümünden kurtulup, adeta dev ağaçlar haline geleceğini gözler önüne seriyor. Projede, gökdelenlerin bal peteklerini andıran dış iskeleti, üzerinde bitki yeşerebilen toprak bazlı bir tekstil ürünle kaplanıyor ve sulaması alıcılarla kontrol edilen bir sistemle sağlanıyor. Bu sistem aynı zamanda camların temizlenmesini de sağlıyor. Proje Seul’un güneyinde hayata geçirilerek şehrin silüetini değiştirecek.

Koreli mimarlar, park peyzajlı gökdelen grubu oluşturmak üzere "Seul Komünü 2026" projesini gerçekleştirdi. Yaşam alanlarının kulelerin en dar noktalarına yerleştiği projede, çok sayıda eğlence ve kültürel tesis de bulunuyor. Bloklar halinde göğe yükselen kuleler, uzaktan dev ağaçları andırıyor ve bitkilerle sarmalanmış yüzeyleri dünyanın en ilginç tasarımlarından biri olmaya aday gösteriliyor. Çatılarından ağaçların fışkırdığı 15 gökdelenden oluşan proje, Koreli ’Mass Studies’ mimari ofisi tarafından tasarlanmış.

Yepyeni modern bir anlayış
’Seul Komünü 2026’ projesi fikrinin ardındaki mimarlar ise Minsuk Cho ile Kisu Park. En yükseği 53 katlı olan kuleleri doğayla entegre eden Cho ve Park, yepyeni, modern bir mimari anlayış yaratmış, yaşayan, esnek bir yapı kompleksine imza atmış.

Gökdelenlerin camdan kubbeyle örtülü çatı katları, geniş bir gökyüzü panoramasına açılıyor. Tavan yüksekliği 31.5 metre olan, 63 metre çapındaki bu alanlar bahçe veya konser gibi açık hava etkinlikleri için kullanılabilir. Yaşam alanları, kulelerin çapı 28-33 metre arasında değişen en dar noktalarına yerleştirilmiş.

Kişiye özel daireler
Özel banyolu 5 bin 590 odanın her biri doğal ışık alacak şekilde konumlandırılmış. Her bir oda ayrıca, merkezi asansör sistemiyle erişilen bağımsız girişlere sahip olacak. Bağımsız modüller halinde tasarlanan odaların birkaçı, istendiği taktirde yatay veya dikey olarak birleştirilip, kişiye özel daireler yaratılabilicek.

Kulelerin dışı bal petekleri şeklinde görünüyor. Kulelerin güneş alan cephelerinde dış yüzeylere yerleştirelen güneş panelleriyle enerji elde ediliyor. Peteklere yerleştirilen koyu renk cam yüzeyler ise balkonlara gölgelik alanlar sağlıyor.

Toprak bazlı yeşeren madde
Binaların dış iskeleti, üzerinde bitki yeşerebilen toprak bazlı bir tekstil ürünüyle kaplanacak ve alıcılarla kontrol edilen bir sulama sistemine de sahip olacak. Bitkileri besleyen su, aynı zamanda camların temizlenmesinde de binaların soğutumlmasında kullanılacak.

Kulelerin çapı 64 metreye ulaşan en geniş noktalarında ise ofisler, dükkanlar ve sosyal tesisler bulunacak. Binaların ilk beş katı sportif ve kültürel aktiviteler ile restoranlara ayrılacak. Yerin altında kalan kısımları ise çevre otoyollarıyla doğrudan bağlantısı bulunan, çok katlı yer altı garajları olarak tasarlanmış.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.