Haberler

Hayatımızı renklendiren tasarımlar

Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Elif Berköz Ünyay
Mobilyaların o "ağır" havasından kurtulmak için artık evlerimizi eğlenceli, esprili, orjiinal objelerle neşelendiriyoruz. Ama bu tür tasarımları satan dükkanlarda seçim yapmak çok zor. Her şey o kadar albenili ki sadece kül tablası bakmaya gitmişken eve birçok ürünle dönmeniz mümkün. Fare suratlı saatten plaktan yapılan çerezliğe, kalp desenli tost makinesinden elbise şeklindeki şarap soğutucusuna işte sıradışı tasarımlar satan dükkanlar...

2 bin 500 çeşit ürün
Sıradışı aksesuvarlar denince akla ilk gelen markalardan biri Bun Design (eski adı Budun Design Company). Bun''da modern, fonksiyonel, şaşırtan, esprili tasarımlar bulunuyor. Marka Erdem Akan ve Murad Babadağ gibi tasarımcılarla çalışıyor. Burada yurtdışından seçilmiş ürünlere de yer veriliyor. Yeni bir haberi iletelim. Yakında Bun mağazalarında Yazbukey''den Emel Kurhan''ın hazırladığı; yastıklar, tepsiler ve bardaklardan oluşan "Home Alone" koleksiyonu satışa sunulacak.

Yaklaşık 2 bin 500 çeşidin yer aldığı Bun''da en çok çerçeveler, saatler ve aydınlatmalar ilgi görüyor. Son günlerin en çok satan ürünü ise renkli avizeler. Markanın sahiplerinden Sertan Özbudun "Tüylü kelepçelere de çok talep var" diyor. Burada fiyatlar 5 YTL''den başlıyor.

Bun''un tasarımları San Francisco''daki Modern Sanatlar Müzesi MOMA''nın hediyelik reyonu ve Urban Outfitters mağazalarında da satışta.

Karınca kararınca eğlence
Füsun Eczacıbaşı''nın orijinal şeyler arayanlar için kurduğu Karınca eğlenceli tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Karınca mağazalarında hepsi yabancı tasarımcılar tarafından yaratılan ürünler var. Marka, Türk tasarımcılardan Ayşe Çelem''le işbirliği yapıyor.

Markanın mağazalarında pasta küreğinden fenere, atlama ipinden bisiklet ziline, termostan tasmaya kadar ortalama 3 bin çeşit ürüne yer veriliyor. Saç fırçaları, rendeler ve figürlü bulaşık fırçaları çok satan ürünler arasında.

Canlı renkler çok satıyor
Mudo Concept 25 binin üzerinde ürün alternatifi sunuyor. Yaz sezonunda en çok canlı renklere sahip ürünler ve marin temasına ait tasarımlar ilgi görüyor. Vazolar, mumluklar, lambalar, bardaklar, banyo setleri, saatler, radyolar, dekoratif gemiler, mücevher kutuları en çok satanlar arasında. Erkekler tıraş setlerini, sigara kutularını, maket arabaları satın alıyor.

Rahatsız insanların dükkanı
Kuledibi''ndeki Disturbed People (anlamı rahatsız insanlar) dört katlı mağazasında ilginç tasarımları buluşturuyor. Mekanın sahibi olan tasarımcı Muhiddin Aslanbay Disturbed People''da alışveriş ve eğlenceyi birleştirdiklerini anlatıyor.

"Yurtdışındaki gibi shopping (alışveriş) ve entertaintment''ı (eğlence) birleştirerek shop''tertainment konseptini sunuyoruz" diyor. Mağazada Ayşe Çelem, Yonca Aslanbay, Kıvanç Ergun, Ebru Akıncı, Beyza Ergun, Eril Şerbetçi gibi isimlerin tasarladıkları objeler var. "Aldatmaya Gittim Geleceğim" levhası, plaklardan yapılan çerezlikler, Galata Kulesi çiziminin yer aldığı lambalar mağazanın en çok satanları. Fiyatlar 5 ile 100 YTL arasında.

En ünlü tasarımlar burada
Nişantaşı''nda mağazası bulunan ve temsilciliğini Mood Mobilya''nın yaptığı Kartell bir İtalyan markası. Markanın koleksiyonu fonksiyonel, orijinal, yaratıcı ve albenili ürünlerden oluşuyor. Markaya ait tasarımlar renkli ve esprili. Kartell bünyesinde Antonio Citterio, Patrick Jouin, Ferruccio Lavani, Alberto Meda, Enzo Mari gibi ünlü tasarımcıları bulunduruyor.

Kartell ürünleri arasında tabure olarak da kullanılabilen Philippe Starck tasarımı vazo ve rengarenk, şeker gibi lambalarla dikkat çekiyor.

Lambadan çay kaşığına...
Koleksiyon mağazalarında modern sanat müzelerinde görebileceğiniz objelerden günlük hayatta kullanılan objelere, 150''den fazla tasarımcının 3 bin çeşit ürünü var. Bunlar arasında aydınlatma da var çay kaşığı da.

Marka ünlü isimlerle çalışıyor: Alev Ebüzziya, Philippe Starck, Karim Rashid, Enzo Mari, Arik Levy, Andree Putman...

En çok satan ürünleri saymak gerekirse... Kolombiya''da yerliler tarafından yapılan çömlekler, Arik Levy imzalı Mistic şamdan, Faruk Malhan''ın İstanbul çay bardağı, Ebüzziya''nın vazoları.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.