Haberler

Tarihî camiler belediyeye emanet

Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Mükremin Albayrak
Süleymaniye, Sultanahmet gibi tarihî camilerin her türlü bakımını İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapacak. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve müftülük arasında yapılan protokole göre tarihî ve turistik öneme sahip 22 caminin temizlik, onarım ve güvenliği belediye tarafından sağlanacak.

İstanbul''da turistlerin ziyaret etmek istediği mekanların başında tarihî camiler geliyor. Bütün dünyada Blue Mosque (Mavi Cami) olarak tanınan Sultanahmet Camii''ni bazı günler 25 bin kişi ziyaret ediyor. Bu camilerde tarihî dokunun korunması ve temizliğinin sağlanması görevini Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Belediye meclisinden çıkan karara göre 22 caminin her türlü hizmetini belediye yürütecek.

Cami dernekleri de uygulamaya destek vereceklerini açıkladı. Eminönü Yeni Camii Dernek Başkanı Çetin Palancı, "Belediyenin tarihî camilerin her türlü bakım ve onarımını yapması büyük bir kazanç. Karar bizi sevindirdi. Belediyeye, yapacağı hizmetlerde biz de yardımcı olmaya devam edeceğiz." dedi. Sultanahmet Camii Dernek Başkanı Ramazan Apaydın da tarihî camilere sahip çıkılması çalışmalarının desteklenmesi gerektiğini belirtti. Apaydın, bu camilerde verilen hizmetlerin sabah namazı ile başladığına dikkat çekerek, "Bizim görevimiz sabah namazı ile başlayıp yatsı namazı ile sona eriyor. Belediye bunu dikkate alarak planlama yapmalı. Mesai kavramı ile bu görev yürütülemez." diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.