Haberler

Metreküpü 1 dolara içilebilir deniz suyu ister misiniz

Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Beylikdüzü Tüyap''taki ''Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı''nı gezerken bir Arap grubunu gördük; Mekke Belediye Başkanı Dr. Ossama Albar imiş, atık depolama konusunda firmaların neler ürettiklerini görmek için gelmiş. Şaşırdık; bizimkiler yoktu.

Fuarın düzenleyicisi İFO''nın Genel Müdür Yardımcısı Ferhan Tinli, "Bizim bakanlık ve yerel yöneticiler ve girişimcilerimiz geldi mi?" dedik. "Ahhh" çekti; "1000 Belediye Başkanına davetiye gönderdik" dedi.

Türkiye''yi çöplük haline getirdik; Afrika''dan beter sıcaklar başladı; kuraklık başgösterdi; ancak çevreye zerre kadar özen yok. Bu bir inşaat veya yapı fuarı olsaydı gösterilecek ilgiyi bir düşünün!

''Yağmur duası''ndan medet umanların, biraz da yeni çevre teknolojileri ile dünya nereye gidiyor diye merak etmesi gerekmiyor mu?

Çin''den 8 katılımcı gelmiş, bunlardan 4''ü atık suyun geri dönüşümüyle ilgili tanıtım yapıyor; İsrail ve Avusturya ticaret ateşeleri kim ne yapmış çevreyi inceliyorlar. İsrail, ''su''da en ileri ülke; GAP''ta bile projeler üretiyor. 90 katılımcı arasında katı atık, arıtma, geri dönüşüm, çöp toplama, plastik ve gürültü gibi konulardaki projelerini sunan ''cefakar'' sanayicilerimiz de var; dışardan son yenilikleri sergileyenler de...

Keşke bu fuarı Çevre Bakanlığı Müsteşarı Hasan Zuhuri Sarıkaya ile İstanbul, İzmir, İzmit Çevre İl Müdürleri ile birkaç belediye başkanı dışında; gözler Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları ile İSKİ yetkililerini aradı.

Mekke Belediye Başkanı ta S. Arabistan''dan geliyor; bizimkiler ise yok.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.