Haberler

''Dava yok'' garantisi vermedim, o para kasamıza girecek

Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet

Sama Dubai İcra Kurulu Başkanı Farhan Faraidooni''nin, "İETT arsası ihalesine girmeden önce Belediye Başkanı bana dava olmadığını söyledi" açıklamasına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''tan itiraz geldi.

"Ben kesinlikle ''dava yok'' ifadesini kullanmadım" diyen Topbaş, "O arsanın parasını kasamıza koyacağız" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Biz bu arsanın (İETT arazisi) parasını kasamıza koyacağız. Bu kadar net. Çünkü İstanbul''un buna ihtiyacı var" dedi. Topbaş, Türk-Alman Ekonomi Kongresi sırasında, İETT arazisi ihalesine 1 milyar 156 milyon YTL en yüksek teklifi Sama Dubai''nin İcra Kurulu Başkanı Farhan Faraidooni''nin "Belediye başkanıyla ihaleden önce konuştum, bana dava olmadığını söyledi" şeklindeki ifadelerinin hatırlatılması üzerine, "Öyle bir ifadem olmadı. Ben kesinlikle ''dava yok'' ifadesini kullanmadım" diye konuştu. Kadir Topbaş, "Sama Dubai''nin, yeniden ihale açılması durumunda da ihaleye gireceği" ifadesine ilişkin olarak da, "O kendi kararları, onu bilemem" dedi.

İstanbul için önemli
Konuyla ilgili değerlendirmelerin yapıldığını, yasal boyutlarının, süresinin her yönüyle değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirten Topbaş, şunları söyledi: "Önümüzdeki günlerde bunun açıklamasını yapacağız. Tabii İstanbul''un önemli kaynaklarından biri olan İETT arazisi kupon bir arazi. Buna yakın ölçekte arazisi yok İstanbul''un. İnşallah kent adına güzel neticeler çıkar. Arzu ettiğimiz İstanbul''un kazanmasıdır. Şu veya bu gibi değerlendirmeleri yapmak istemiyorum. İstanbul için önemli kaynak. Rezerv kaynaklardan bir tanesini en iyi şekilde değerlendireceğiz."

Siyaset yapıyorlar
Kadir Topbaş, süre ifadesini kullanmadığını ve bu konuları değerlendirdiklerini belirterek, "Böyle bir süre ne olabilir, nasıl olabilir, bitmiş midir, devam ediyor mudur? Onun değerlendirmesi yapılır. En doğru kararı vereceğiz. Çünkü biz İstanbullar''ın lehine ne olacaksa onu yaparız" diye konuştu. Görüşlerine başvurdukları devlet kurumları bulunduğunu ifade eden Topbaş, "Buralardan alacağımız bu kararı netleştirmek adına neticeyi aldıktan sonra karar vereceğiz" dedi. Bir kentin geleceğini konuşurken, İstanbul''un sıkıntısını gidermek ve bunu çözmek adına attıkları adımları engelleyen insanlar olduğunu savunan Topbaş, "Siyaset yapıyorlar bir yerleri ele geçirerek. Politik tamamen. Bunun olmaması lazım" diye konuştu.

O para kasamıza girecek
Topbaş, şöyle konuştu: "Biz bu arsanın parasını kasamıza koyacağız. Bu kadar net. Çünkü İstanbul''un buna ihtiyacı var. Bunu ne kadar geciktirirlerse İstanbul''daki sıkıntı o kadar uzun sürer. Bizim bunu bir an önce çözmemiz gerekir. Tabii her şeyi konuşamıyoruz, bulunduğumuz konum itibarıyla... Bir yerlerde bazı kararlar verilirken ''bu kararı olumlu vermeyeceğiz, çünkü politik bakıyoruz'' diyenler var. Bulundukları yerde bilimsel bakmaları gerektiği halde politik ifadesini kullanıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Politika yapacaksanız gelin siyasi arenaya çıkın kahramanlar gibi anlatın kendinizi, arkanıza kaç kişi toplayacaksınız görürüz."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.