Haberler

Allianoi''de Bilimsel Kazıya Geçit Yok

Tarih: 25 Haziran 2007
Uzun süredir  Yortanlı Barajı''nın suları altında kalması ile gündeme gelen Allianoi Ören Yeri ile ilgili Allianoi Bilimsel Kazı Heyeti bilimsel çalışmanın yapılmasına izin verilmemesi üzerine bir açıklama yaptı.

"Dünya''nın bu büyüklükte ve ayakta kalmış termal sağlık yurdu Allianoi şimdi de başka bir tehlikeyle karşı karşıya.

Verilen hukuk mücadelesinin yanında, bilimsel açıdan ivedi olarak değerlendirilmesi gereken Allianoi''da zaman ne yazık ki boşa harcanıyor.

Kültür Bakanlığı''nın her yıl verdiği Kazı Ruhsatı bu yıl baraj bitti gerekçesi ile vermiyor. Ortada ne su ne de tarlalara suyu götürecek tek bir kanal yokken üstelik bunları daha ihalesi yapılmamışken ruhsatın verilmemesinin nedeni tamamen politik.

Yortanlı Barajı''nın altında bırakmaya hazırlanan Kültür ve Turizm Bakanlığı kazı ruhsatı vermeyerek bilimsel çalışmanın da yapılmasını engelliyor.

2006 yılında kazı ruhsatı verip bugüne kadar sağlanan ekonomik destekten yoksun bırakan bakanlık kazı yapılamayacağını düşündü. Ancak duyarlı aydınların ve kurumların sayesinde kısa da olsa bilimsel bir kazı yapıldı. Ve önemli sonuçlara ulaşıldı.

2006 yılında aydınların ve STK''larının bu desteği ile yapılan Allianoi kurtarma kazılarını gören bakanlık, bu kez kazı ruhsatını - yani çalışma iznini - vermeyerek, Allianoi''u bilimsel çalışmalardan mahrum etmeye çalışıyor.

Zeugma''da bir haftanın hatta bir günle yüzlerce eser ortaya çıkartan uzmanlara, Allianoi''da bir kazı sezonu izin vermeyerek nelerin kaybına sebep olduklarını düşünemiyorlar."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.