Haberler

Karadeniz hızla çöplüğe dönüşüyor

Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Yalçıner
Karadeniz kıyıları, çöplüğe dönüştü. Deniz kenarlarına dökülen evsel ve tıbbî atıklar, derelere boşaltılan kanalizasyonlar ve sanayi atıkları yüzünden Karadeniz''deki kirlilik hızla artıyor. Katı atık depolama sahası bulunmaması da atıkların denize ve ormanlık alanlara atılmasına neden oluyor.

Karadeniz''e komşu olan Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Rusya gibi toplam 17 ülke evsel ve tıbbi atıklarını deniz kıyısına bırakıyor. Zonguldak ve Giresun illerinde çöpler sahile boşaltılırken, Ordu''da Melet Irmağı Havzası''na, Trabzon''da Değirmendere, Akçaabat''ta Söğütlü Deresi''ne, Sinop''ta da ormanlık alana dökülüyor. Kanalizasyonlarla da denize ulaşan atıklar, bir süre sonra dalgalarla birlikte kıyıya vurarak kumsalları kullanılamaz hale getiriyor.

Bilinçsizce deniz kıyılarına bırakılan atıklar sebebiyle 10 kilometre uzunluğundaki Samsun''un Costal Sahili, evsel ve tıbbi atık çöplüğüne dönüştü. Çınarlık Belediyesi tarafından yapılan temizlik çalışmalarına rağmen denizden sürekli atık maddeler çıkıyor. Atıklar hakkında İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan yazışmalardan sonuç alınamıyor. Çınarlık Belediye Başkanı Nihat Soğuk, evsel ve tıbbi atıkların denizden geldiğine dikkat çekti. Soğuk, diğer kıyı belediyeleri ile işbirliği içinde sorunun üstesinden gelinebileceğini vurguladı. Samsun İl Çevre ve Orman Müdürü Kadir Kılınç da sahildeki kirlenme ile ilgili inceleme başlatacaklarını bildirdi. İl Sağlık Müdürü Mehmet Kılınç ise tıbbi atıkların nereden geldiği konusunda geniş çaplı araştırma yapacaklarını vurguladı. Kılınç, tıbbi atıkların kumsala kasten bırakılmasının tespit edilmesi halinde sorumlular hakkında cezai işlem başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Özen de Karadeniz''deki deniz ve çevre kirliliğinin son 15 yılda gözle görülür derecede arttığına işaret etti. Özen, "Yıllardır Karadeniz''e boşaltılan çöpler, sanayi atıkları, tıbbi atıklar ve kanalizasyonlar, bugün başımıza bela oldu. Bu kirlilik katliamının bir an önce önüne geçmek lazım. Yoksa ne deniz kalacak ne de kumsal." diye konuştu.

Karadeniz''in kirliliğine son verme konusunda Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 16 ülkenin çevre bakanı ile İstanbul''da bir araya gelerek ''Acil Eylem Planı Ortak Bildirgesi'' imzalamıştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.