Haberler

Balat’ta Dimitri Kantemir Müzesi açıldı

Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi


Osmanlı döneminde 22 yıl İstanbul’da yaşayan Boğdan Prensi Dimitri Kantemir’in evi, Avrupa Birliği ve Fatih Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü Fener ve Balat Semtlerinin Rehabilitasyonu Programı kapsamında restore edildi ve Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun katılımıyla müze olarak açıldı. Törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Dülger, AB Türkiye Delegasyonu Eş Başkanı Büyükelçi Marc Pierini ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de yer aldı.

Dimitri Kantemir’in Osmanlı döneminde bir süre oturduğu Fener’deki evinde yapılan törende konuşan Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, müzenin Türkiye Romanya ilişkilerinin daha da geliştirilmesine ön ayak olacağına dikkat çekerek restorasyon nedeniyle Fatih Belediyesi’ne ve Avrupa Birliği’ne teşekkür etti.

Fener - Balat bölgesi yenilenerek turizme açılacak
Törende konuşan AB Türkiye Delegasyonu Eş Başkanı Büyükelçi Marc Pierini de müzenin kazandırılmasından ve projenin başarılmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Fatih Belediyesi’yle yürütülen rehabilitasyon projesinin tarihi binaların restorasyonu dışında sosyal amaçları da olduğuna dikkat çeken Pierini, “Bu program kapsamında katı atık yönetimi, kadınlara yönelik sosyal merkezler, çocukların oynayabileceği parklar yapılacak” dedi. İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olduğunu hatırlatan Pierini, bu nedenle yapılacak Dimitri Kantemir evi gibi renovasyon projelerinin başka yerlerdeki projelere de örnek oluşturacağını kaydetti.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ise Fener Balat Semtlerinin Rehabilitasyon Programı’nda çok anlamlı bir aşama kaydedildiğini belirtti. Fatih’in Bizans, Osmanlı kültürlerinin üzerine kurulu olduğunu, bu nedenle klasik belediyecilik anlayışının ötesinde yaklaşımlar gerektiğini dile getiren Mustafa Demir, “Kimi solmaya yüz tutmuş bu eserler, İstanbul’un siluetinden bir yıldız gibi kayıp gitmesinler ve başımızın üstünde parlamaya devam etsinler diye tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz.” dedi.

Dimitri Kantemir’in 15 yaşında İstanbul’a gelip 22 yıl kaldığını hatırlatan Demir, doğu ve batı kültürlerinin buluşmasında önemli rol oynadığını anlattı. Her iki kültürün felsefesine ve sanatına hakim olan Kantemir’in kendi icadı nota sistemiyle birçok klasik besteyi yok olmaktan kurtardığını dile getiren Demir, “Ne mutlu ki bizi batıya anlatan bu ünlü bilgini tanıtmak fırsatı da yüzyıllar sonra Dimitri Kantemir Romen Kültür Enstitüsü’nün katkılarıyla bize nasip oluyor” diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Büyükelçi Marc Pierini ve Mustafa Demir Dimitri Kantemir evinin bahçesindeki maskı açtı. Protokoldekiler daha sonra da evin girişindeki kurdeleyi keserek müzenin açılışını gerçekleştirdi ve müzeyi gezdi.

Dimitri Kantemir
İstanbul’a 15 yaşındayken gelip 22 yılını burada geçiren ve 18. yüzyıl Türk musikisinin en önemli bestecilerinden olan Dimitri Kantemir, Doğu ve Batı kültürlerinin buluşmasında büyük bir rol oynadı. Her iki kültürün felsefesine ve sanatına da hakim olan Kantemir, eserleriyle İstanbul’un kültür hayatına kalıcı izler bırakmış bir şahsiyet. Kendi icadı olan nota sistemi ile birçok klasik besteyi yok olmaktan kurtardı, Türk musikisi makamlarıyla şarkılar besteledi ve ileri yaşlarını da Osmanlı kültürünü batıya tanıtmakla geçirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.