Haberler

Bornova Metro''da temel atılıyor

Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Ege Üniversitesi Hastanesi’nden Bornova Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanacak metro hattının temeli, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katılacağı törenle yarın atılıyor. Bornova-Buca bağlantı yolu açılışı ve klimalı yeni otobüslerin sefere alınması töreni de aynı gün gerçekleştirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent içi ulaşımı rahatlatmaya yönelik dev projelerine ilişkin yapılan ihaleler ve imzalanan sözleşmelerin ardından peşpeşe yatırımlar start alıyor. Üçyol- Üçkuyular Metro Hattı ile Aliağa Menderes Projesi 6. Etap işleri yapım ihalelerinin sonuçlanarak çalışmalarına başlanmasının ardından, son olarak Ege Üniversitesi Hastanesi ile Bornova Merkez arasını metro sistemine dahil edecek 3. Aşama 1. Kısım inşaat işlerinin yapımına başlanıyor. Hattın temeli, yarın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katılacağı törenle atılıp çalışmalar başlayacak.

Üniversite öğrencilerine büyük kolaylık olacak
20 ayda tamamlanması planlanan Bornova Hastane- Bornova Merkez hattı 3 istasyonlu olacak. Metro çalışmaları sırasında yaklaşık 762 metre delme tünel, 1.366 metre aç-kapa tünel ve 774 metre “ U ” kesitli hafif raylı sistem inşaa edilecek. Ege Üniversitesi Hastanesi’nden Bornova Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanacak hatta sırasıyla Ege Üniversitesi Kampüs, Evka 3 ve Bornova Merkez istasyonları yer alacak. Ege Üniversitesi öğrencileri, metro ile kampüse kadar gidebilecek.

Bornova ile Buca’ya alternatif güzergah

Öte yandan, Buca’yı Evka-1’in arka kısmından ve Çamkule üzerinden Bornova’ya bağlayan yol da, yine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katılacağı törenle hizmete açılacak. Bucalılar, bu bağlantı yolu sayesinde kent merkezine uğramadan, Altındağ ve Altındağ üzerinden Yeni Otogar, Işıkkent ile Sanayi Sitesi, Mersinli, Bornova ve Karşıyaka ile İzmir Adliyesi’ne kolayca ulaşabilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete alacağı klimalı 20 otobüs için düzenlenecek tören de yarın yapılacak.

İzmir’deki metro hattı 2009’da 100 km.ye ulaşacak
Üçyol - Bornova 11.5 km.
Üçyol – Üçkuyular 5.5 km.
Bornova - Bornova Merkez 3 km.
Aliağa - Menderes 80 km.
Bugün kullanımda olan mevcut 11.5 km.''lik metro hattı, 2009 yılında 100 km.''ye ulaşacak.

Yeni metro ağı ile trafik rahatlayacak
Üçyol–Üçkuyular arasında İnönü Caddesi altından 5.5 km. boyunca ilerleyecek yeni metro hattında 6 ayrı istasyon inşa edilecek. Tümü yer altından geçecek Üçyol – Üçkuyular metro hattında İzmirspor, Hatay, Göztepe, Poligon, Güzelyalı ve F. Altay istasyonları bulunacak. Proje uyarınca metro inşaatı İnönü Caddesi’nin 20 metre altında inşa edileceği için çalışmalar sırasında cadde trafiğe açık olacak. Yeni metro hattının devreye girmesi ile İnönü Caddesi’nde sefer yapan belediye otobüslerinin sayısı azaltılacak. Araç trafik yoğunluğu da ciddi oranda hafifleyecek.

Aliağa-Cumaovası 86 dakika sürecek
İzmir’in kuzey ve güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan ve Türkiye’deki en yaygın kent içi demiryolu ağı olan Aliağa – Menderes hattı projesi ile kentin bir ucundan diğer ucuna 86 dakikada ulaşılacak.
Proje iki ana bölümden oluşuyor:

Kuzey Hattı (Aliağa-Alsancak)
57 km. uzunluğunda ve 22 istasyondan oluşuyor. Bu mesafenin 60 dakikada kat edilmesi öngörülüyor.
Güney Hattı (Alsancak-Cumaovası)
22 km. uzunluğunda ve 10 istasyondan oluşuyor. Mesafenin 26 dakikada kat edilmesi planlanıyor.

Planlanan diğer metro hatları
Bornova Halkapınar - Otogar 4.5 km. (projesi hazırlandı - 5 istasyon)
Üçkuyular – Narlıdere 3 km. (projesi hazır - 5 istasyon)
Üçyol - Buca Dok. Eyl. Ün. Kmp. 11 km. (projesi hazırlanıyor)
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.