Haberler

Prof. Dr. Aykut Barka vapuru, göreve döndü

Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
İstanbul Deniz Otobüsü AŞ (İDO) tarafından yenilenen Prof. Dr. Aykut Barka, yolcu vapuru yeniden hizmete başladı. Altı ay süren çalışmaların ardından jilet olmaktan kurtulan vapurun ömrü, 15 yıl daha uzatıldı.

İDO tarafından 2006 yılı Kasım ayında yenilenmek üzere Haliç Tersanesi''ne çekilen Prof. Dr. Aykut Barka vapuru altı ay süren çalışmaların ardından tekrar İstanbulluların hizmetine başladı. Prof. Dr. Aykut Barka Vapuru, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın katıldığı törenle Boğaz''ın sularıyla buluştu. Barka ailesinin de hazır bulunduğu törende konuşan Topbaş, ulaşımda yüzde 3''lük payı bulunan deniz ulaşımının oranını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Bugüne kadar 83 iskele, 73 de gemi yenilendiğini anlatan Topbaş, İDO''nun günde bin 109 sefer yaptığını ifade etti. Topbaş, "İDO''dan tadilatı yapılan gemilere ülkemizin önde gelen değerlerinin isminin verilmesini istedik. Ayrıca gemilerde bu isimleri tanıtıcı köşeler de oluşturulacak. Yenilenen bu gemimiz de beş yıl önce kaybettiğimiz Prof. Dr. Aykut Barka''nın ismini taşımaktadır." dedi. Konuşmasının ardından Topbaş, gemiye ismi verilen Prof. Dr. Aykut Barka''nın eşi Sheree Barka ile birlikte vapurun açılışını yaptı. Bu arada törende Topbaş''a Denizcilik Müsteşarlığı Denizcilik Eğitimi Denetleme Kurulu Başkanı Cemalettin Şevli tarafından amatör denizci ehliyeti ve kısa mesafe telsiz ehliyeti verildi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.