Haberler

Katı atıkta kavgaya Çankaya da katıldı

Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
Büyükşehir Belediyesi’nin çöp toplama işini yapan ITC firmasınının Çankaya Belediyesi’ne yönelik suçlamalarına, Başkan Muzaffer Eryılmaz’dan sert yanıt geldi. Eryılmaz, "Bu konudaki başarılarımızdan nem kapıp, kıskançlık ve kızgınlık nöbetlerine girdiler" dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Eryılmaz, katı atık firması ITC yetkililerinin kendilerini suçlayan ifadelerine sert tepki gösterdi. Eryılmaz, çöp toplama işinde Çankaya Belediyesi’nin başarılarının kıskançlık ve kızgınlık nöbetlerine neden olduğunu savundu.

ITC yetkilisi Ali Kunter, Çankaya Belediyesi’nin iki başlılığa neden olduğunu belirtmiş ve "Şehrin katı atık yönetimini 49 yıllığına kiralamamıza rağmen Çankaya Beldiyesi başka bir firmayla anlaşıp onlarla çalışıyor. Çankaya Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ile aralarındaki sorunlar yüzünden çöp toplama işinde halkı mağdur ediyor" demişti.

Eryılmaz Ankara Hürriyet’e yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Yasal zemini var
"Çöp toplayıcıları olmadan katı atıkların daha iyi toplanacağını iddia etmek, dahası Çankaya Belediyesi olmasaydı katı atıklarla ilgili her sorunun çözüleceğini iddia etmek, (Okullar olmasaydı Milli Eğitim ne güzel olurdu) diyen anlayışın bir başka şeklidir. İş bilmezlikle, sorun çözemezliğine kılıf arayan zihniyete yasal durumu tekrar hatırlatmak istiyorum. 24 Haziran tarihli, Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmeliği’nin ’Belediyelerce alınacak tedbirler’ başlıklı 8. maddesinin 2. fıkrasının a bendi, ilçe belediyelerinin ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplaması veya toplattırması, b bendi bu konuda yetkilendirilmiş kuruluşlar veya lisans izni almış işletmelerle yönetim planı hazırlanması, C bendi ise plana göre ayrı toplama çalışmasının yapılmasını emreder.

Yasaya uyuyoruz
Çankaya Belediyesi yasalara uygun olarak ambalaj atıklarıyla ilgili çalışmaları çok uzun bir süredir sürdürmektedir. Bu çerçevede yapılan işbirliğiyle şu ana kadar 53 bin konuta ulaşılmış durumdadır. 14 aydır sürdürdüğümüz ve aylık 700 ton ambalaj atığı topladığımız bu aydır süren iddialı çalışmamız esnasında 250 dış mekan konteynırı, 5 bin adet iç mekan kutusu yerleştirdik. Ayrıca bu süre zarfında 2,5 milyon çöp poşeti dağıttık. 11 araç ve 70 işçi ile ÇEVKO’yla birlikte yürüttüğümüz bu çalışmanın yerleşiklik kazanmasının yaratığı düzenden, nem kapıp kıskançlık ve kızgınlık nöbetlerine girdiklerini görmemek mümkün değil.

Lafta tesisi kurmak
Büyükşehir’den iş alıp da iyi örgütlenemeyen ilgili firma, sadece lafta tesis kurup, lafta elektrik üretenlerin ellerinde kala kala sadece ambalaj atığı toplama niyetleri ve başarısızlığı kalmıştır. Çankaya Belediyesi’nin ÇEVKO ile yaptığı bu çalışma kayıt dışını, kayıt altına alma çabamızın da bir göstergesidir. Evlere çöp poşeti dağıtmayı bile eleştiri konusu yapacak kadar kendilerinden geçmiş, kendilerini kaybetmiş olan bu kişilere ancak ’iş bilenin, kılıç kuşananın’ diyebiliriz.

Mogan''a sızan dipsuyu
Ambalaj atığı toplayamadığı için demeçlerini ağlama duvarı yapanlara Mamak Çöplüğü’nden akan dip sularının Mogan Gölü’nü adım adım yok edişe götürmesine seyirci kalmamalarını salık veririz. İlgili firma yetkilisinin konuşmasında Çankaya Belediyesi’nin Büyükşehir ile bu alandaki çekişmesinin zararlarına yol açtığı iddiaları gülünç olmaktan öteye gitmemektedir. Yasaların verdiği yetkiye göre muntazam çalışan Çankaya Belediyesi, bu işi dörtbaşı mamur bir biçimde yaparken sözleriyle başarısızlıklarını tescil edenlerin oyunbozanlık etmekten vazgeçmesi gerekmez mi? İşin özü şudur, Çankaya Belediyesi kurduğu sistemle büyük bir işi başarmış evde ambalaj atıklarını ayrıştırmayı eğitim yoluyla benimsetmiş ve yıl sonunda da 100 bin konuta ulaşmayı hedeflemiştir. Biz, güzel bir hizmeti nice zorluğu aşarak gerçekleştirirken, kimilerinin nal toplayıp laf yetiştirmeye çalışmalarına bu alanda yaptıklarımızı göstererek yanıt veriyoruz."

Sosyal proje demokratik çözüm
Çankaya Belediyesi’nin, ilçedeki çevre kirliliğine son vermek amacıyla kağıt toplayıcılarla işbirliğine gittiğini hatırlatan Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, şöyle konuştu: "Çankaya Belediyesi bu proje yürürlülük aşamasında iken 800 kişilik ambalaj atığı toplayıcısını bir araya getirmiş, onların sorunlarını dinlemiş, onlara elbise, eldiven ve şapka dağıtmış, onları sağlık kontrollerinden geçirmiş, çocuk işçilerin bu işlerde çalıştırılmasına yasak getirmiş ve kağıt toplayıcısı olarak tabir edilen bu insanların çocuklarına okul gereksinimleri konusunda yardımda bulmuştur. Ayrıca bunlara "Çankaya Çevre Gönüllüleri’ adı verilmiştir."

Kağıt toplayıcıları Büyükşehir''le sorunlu
Geçimlerini kağıt toplayıcılığıyla sağlayan vatandaşlar ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri arasında zaman zaman gerginlik yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri Kağıt toplayıcılarının çalışma yerlerini mühürlerken, kağıt toplayıcıları haksızlığa uğradıklarını belirtiyorlar. Kağıt toplama firmaları yetkilileri Başkent’in temizliğine büyük katkıları olduklarını ve her gün tonlarca atık kağıdı toplayıp geri dönüşüm fabrikalarına götürdüklerini iddia ederken yüzlerce ağacın kesilmesini önlediklerini ifade ediyorlar.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.