Haberler

2 milyon Euro’ya rüzgárla denizden içme suyu üretiyor

Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Aycı
Almanya’da su arıtma ve içme suyu tesisleri üreten Suebian Trade and Consult GmbH, rüzgár enerjisi ile çalışan, deniz suyundan içme suyu üreten tesislerini kurmak için gözünü Türkiye’ye çevirdi.

Şirket yöneticilerinden Hans Georg Knappik, Weisbaden’deki işyerinde yaptığı tanıtım toplantısında, maliyeti 2 milyon Euro’yu bulan tesislerini Türkiye’de tanıtmak için önümüzdeki haftalarda Marmara Bölgesi’nde bulunan il ve ilçelerin belediye başkanları ile görüşeceklerini belirtti. 

Çevre kirliliği yaratmıyor: 
Knappik, görüşlerini şöyle aktardı: "Su arıtma sistemimiz tamamen rüzgár enerjisi ile çalışıyor. Günde dört bin kişinin su ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Sistemimizin en önemli özelliği deniz suyundan ya da yağ karışmış sulardan içme suyu üretilebilmesidir. Ek enerji kaynağı gerekmediği gibi bu sistemin kurulduktan sonra bakım çalışmaları da son derece hesaplı. Filtre değiştirmek gibi bir zahmet ve masraf yok. Elde edilen suya klor da karıştırmak gerekmiyor. Deniz suyundan su elde edilirken atık olarak kimyasal madde de çıkmadığı için çevre kirliliğine neden olunmuyor. Tesisin fiyatı 1.5-2 milyon Euro arasında."

Denizden içme suyu:
Deniz kenarında bulunan turistik tesislerde aşırı derecede içme suyu harcandığına dikkat çeken sistemin kurucularından Dr. Planitikow ise, "Hemen deniz kenarında bulunan tesis suyunu denizden sağlayacak. İçme suyu elde edilirken de denize kimyevi madde bırakılmayacak" dedi. Kempten Üniversitesi profesörlerinden Rainer Huss ise Avrupa Birliği’nin sistemi kuracaklara maddi yardım sağladığını hatırlatarak, "Böylelikle içme suyunun maliyeti yarıya düşüyor. Bu konu hakkında da yetkilileri bilgilendireceğiz" dedi. Almanya’da inşaat sektöründe çalışan ve firmada danışmanlık yapan Salim Çil ise, "Önümüzdeki haftalarda Türkiye’de yetkililerle görüşüp tesisimizin avantajlarını anlatacağız" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.