Haberler

Devletin 2.3 milyon YTL’sine acımasam o binayı yıkarım

Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Vahap Munyar
Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ’la birlikte Harput’tan kenti izleyerek yemek yiyoruz.

Muammer Muşmal’a daha önce valilik tarafından yaptırılan ve "Harput Evi" adı verilen, ancak hem Harput Kalesi’ni bastıran, hem de bölgede görüntüyü bozan binayla ilgili görüşlerini sordum:

- Bana kalsa anında yıkarım ama devletin, dolayısıyla vatandaşın parasına acıyorum.

- Harput’a hiç yakışmayan o binanın maliyeti ne kadar?

- 2.3 trilyon lira (2.3 milyon YTL) harcanmış.

- Özel sektör yıkım ve Harput’un kimliğine uygun yeni bina yapımını üstlense yıkma kararı alır mısınız?

- Kendim yıktıramazsam bile en azından ’yıkılabilir’ kararı aldıracağım. Kayıtlara böyle girecek. Ancak, özel sektör konusunu görüşürüz.

Bunun üzerine Harput’a "Şefik Gül Kültür Evi"ni kazandıran Gülsan İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Gül’ü hemen Vali Muşmal’ın yanından aradım:

"Yıkım maliyetini de karşılayıp, oraya Harput’un kimliğine uygun yeni bir bina yapmaya hazırız."

Vali Muşmal’la bunu konuşurken, yan masadan, "Bir de şu ilköğretim okulu ve lise binasına bakın. Orası Harput’a yakışıyor mu? Fethullah Gülen Hoca’ya yakın birileri yaptırmıştı o okulu. Sağolsunlar, Harput’a bir okul kazandırmışlar ama binanın çevreye uyumu dikkate alınamaz mıydı?"

Baktım, o okul binası da Valiliğin "Harput Evi"yle "çirkinlik" yarışında gibiydi... Kim bilir, belki birileri de "O okulu da yıkıp, Harput’a uygun hale getirelim" diye ortaya çıkar...
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.