Haberler

Belen''de tarihi hamam aslına uygun olarak restore ediliyor

Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Mürsel Seher
Hatay''ın Belen geçidinde bulunan tarihi hamam Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun bir şekilde restore ediliyor. Kanuni Sultan Süleyman''ın emri ile Belen''e yaptırılan cami, kervansaray ve hamam günümüze kadar ayakta kalmayı başardı.

Geçtiğimiz yıl tamamlanan kervansarayın restorasyonunun ardından Belen''de bulunan tarihi hamam da restore edilmeye başlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü''nün onayı ile Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü''nün Irmak İnşaat firmasına 300 bin YTL''ye ihaleye verilen hamamda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Tarihi hamamın aslına uygun bir şekilde yapılması için Irmak Restorayon şantiye şefi Vecihe Anjelin Bülbül, ekibi ile birlikte çok titiz bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Kervansarayın ardından hamamın da tamamlanması ile Belen''in turizm yönünden daha da hareketleneceği belirtilirken, hamamın restore edildiğini öğrenen vatandaşlar Vakıflar Bölge Müdürlüğü''ne teşekkür etti. Belen kervansarayının işletmeciliğini yapan Turizmci Ayşe Barut Keklikçi, "Belen Türkiye''yi Ortadoğu''ya bağlayan önemli bir geçit. Aynı zamanda İpekyolu üzerinde bulunması ise Belen''in önemini daha da artırıyor. " diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.