Haberler

Hedefi aşan TOKİ frene basıyor

Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Bu yıl sonunda 250 bin aileyi ev sahibi yapmak isteyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), senenin daha yarısında hedefleri aşınca işleri yavaşlatma kararı aldı. Erdoğan Bayraktar, "Konutların yüzde 85''i alt ve orta gelir grubuna yönelik." dedi.

İdarenin başkan vekili Erdoğan Bayraktar, şu anda ihalede olanlarla birlikte 282 bin konuta ulaştıklarını söyledi. Yıl sonuna kadar TOKİ''nin yapacağı konut sayısının 285 binin altında kalmayacağını belirten Bayraktar, hedefi aşmaları nedeniyle, ihaleleri biraz durdurmak ve yavaşlatmak istediklerini ifade etti. TOKİ başkanının verdiği bilgilere göre son yıllarda artan inşaat atağı, çimento ve demir fiyatlarını artırdı. Maliyetlerdeki bu büyük artış, müteahhitleri sıkıntıya sokuyor. Erdoğan Bayraktar''ın dikkat çektiği bir diğer konu da, ağır olan çimentonun beraberinde getirdiği nakliye sıkıntısı. Bayraktar bu yüzden daha ucuza da gelse ithalatın iyi bir seçenek olmadığını belirtiyor. Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın Niğde mitingi öncesi Bor ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim töreninde yaşanan arbedeyi de değerlendirdi. Bayraktar, "O gün bomba araştırması yapacaklarını söyleyip güvenlik alanından çıkmamızı istemişlerdi, biz de çıktık. Orada genç bir teğmen bana, ''Buradan da uzaklaş.'' dedi. İki asker beni götürünce, bizim arkadaşlar da, ''Bu TOKİ Başkanı nereye götürüyorsunuz?'' dediler. Orada arbede çıktı. Genç olan asker kim olduğumu bilmiyordu. Olay büyütülecek bir şey değildi." şeklinde konuştu. Öte yandan Toplu Konut İdaresi, Ordu, Samsun ve Sinop illerinde, arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı usulü ile 4 ve 5 yıldızlı oteller yaptıracak.
Takip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.