Haberler

Tasarruf yapın kabarık faturayla karşılaşmayın

Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
Makine Mühendisleri Odası (MMO) enerji tasarrufu potansiyelinin ekonomiye kazandırılması ve küresel ısınma ile mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla üyeleri için, "Enerji Verimliliği ve Tasarrufu Kılavuzu" hazırladı. Kılavuzda şu öneriler yer aldı:

"Damlatan, sızıntı yapan muslukları ve rezervuar veya sifonları onarın veya yenisi ile değiştirin. Değeri bir bardak su bedeli bile olmayan küçük bir onarım, bir conta değişikliği, onlarca metreküp su kaybının ve kabarık su faturalarının önüne geçecektir.

Açık kapta su ısıtmayın
Açık ve yayvan kapta su ısıtmayın. Su ısıtmak için çaydanlık veya kapalı kapları tercih edin. Sıcak suyun 40-50 derecenin üzerinde ısıtılması enerji kaybına yol açar ve gereksizdir.

Çamaşır makinenizi her zaman tam kapasitede çalıştırın. Daha su, enerji ve deterjan harcayan makineleri tercih edin. Bulaşıkların durumuna göre yüksek sıcaklıkta yıkama gerekmedikçe, 50-55 derece su sıcaklığı tercih edin. Ütü yapmadan önce çamaşırlarınızı düzgün şekilde askıya asın. Bu, çamaşırlarınızı ütülerken daha az elektrik harcamanızı sağlar. Çamaşırlarınızı nemli olarak ütüleyin, buhar ve termostatlı ütülerin kullanılması enerji tasarrufu açısından önemlidir.

Düdüklü tencere tercih edin
Yiyeceklerinizi pişirirken düdüklü tencere kullanın. Fırında bir yerine, birden fazla yemek pişirmeye çalışın. Mikrodalga fırınlar normal fırınlara göre yüzde 50-60 daha az enerji tüketiyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.