Haberler

İzmir Gemi Müzesi''ne Kavuştu

Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı işbirliğiyle hazırlanan gemi müzeler, törenle hizmete alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı’nın işbirliğiyle hazırlanan TCG Ege isimli fırkayetn ve TCG Piri Reis Denizaltısı’ndan oluşan Deniz Müzesi, 1 Temmuz 2007 Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında, İnciraltı’nda hazırlanan iskelede törenle hizmete alındı.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları sabah erken saatlerde Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreniyle başladı. Törene katılanlar daha sonra Bergama Vapuru ile körfez turuna çıktı. İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Alev Gümüşoğlu, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle denize çelenk bıraktı. Üçkuyular İskelesi’nde Bergama Vapuru’ndan inen katılımcılar, kara yoluyla İnciraltı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan iskeleye geçtiler. İskelede demirleyen TCG Ege isimli gemi ile TCG Piri Reis Denizaltısı, gerçekleştirilen törenle vatandaşların ziyaretine açıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Körfez’e yıllarca küskün kalan İzmirlilerin, körfezin temizlenmesinden sonra artık denizle barıştığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “İzmir’de son 30-40 yıldır konuşulmayan bir gündem doğdu. Körfezin temizlenme sürecine girmesiyle, İzmirlileri ilk olarak İzmir kayıklarıyla buluşturduk. Her yaştan yaklaşık 600 İzmirli, İzmir kayıklarıyla kürek sporu yapıyor. Deniz Ticaret Odamızın getirdiği Deniz Müzesi önerisine çok sıcak yaklaştık. Türk Denizciliğine önemli hizmetler vermiş olan Ege Fırkateyni ile Piri Reis denizaltısı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı’nın işbirliği ve güçbirliğiyle, İzmirlilere denizi daha da sevdirecek bir gemi müzesi haline dönüştürüldü” diye konuştu.

Gemilerin müzeye dönüştürülmesinin Alaybey Tersanesi’nde gerçekleştirildiğini, iskele yapımının ve çevre düzenlemesinin ise İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildiğini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Başta çocuklar ve gençler olmak üzere, tüm İzmirlilere denizi sevdirmek, denizciliği geliştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak zorundayız. Bizim milletimiz zaten denizcimize ve askerimize gıptayla bakar. Bunu daha da zenginleştirmek için bu tür etkinliklerimizi arttırmalıyız. Körfezin temizlenmesinden sonra, yaptığımız çevre düzenlemeleri kapsamında İnciraltı ve Sasalı’da kent ormanları oluşturduk. Karşıyaka’da önerdiğimiz bir yat limanı projesi var. Tüm bunlarla denizciliği geliştirerek, körfez yaşamını daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz”.

Güney Deniz Saha Komutanı Oramiral Alev Gümüşoğlu ise yaptığı konuşmada, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir yıl önce İzmirlilere verdikleri sözü gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Geçtiğimiz yıl Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda imzalanan protokolün ardından çalışmaları hızlandırarak, bugüne geldiklerini hatırlatan Gümüşoğlu, “Müze gemilerimizde, denizciliğin sosyal, tarihsel ve teknik gelişimi sergilenecek. Kütüphane, sergi salonları ve çağdaş müzecilik anlayışı ile genç nesle denizciliği sevdirmeyi amaçlıyoruz. İzmir ve Ege Bölgesi’nin tek müze gemileri, aynı zamanda denizcilik tarihi ile ilgili araştırma yapmak isteyenler içinde önemli bir kaynak olacak” dedi. Konuşmaların ardından, üzerinde Ege Fırkateyni ile Piri Reis Denizaltısı’nın fotoğraflarını yer aldığı pasta kesilerek, şampanya patlatıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.