Haberler

Su akıyor, İSKİ bakıyor

Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Osman Kara
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, barajlarındaki suların her geçen gün azalması üzerine İstanbulluları su tasarrufuna çağırırken Eyüp'te patlayan su borusunun günlerce onarımının yapılmaması vatandaşların tepkisine neden oldu. Vatandaşlar, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'ni (İSKİ) defalarca aradıklarını, ancak, borunun onarımının yapılmadığını belirtti.

Tonlarca su boşa akıyor
İstanbul'da barajların doluluk oranı İSKİ'nin verilerine göre, dün yüzde 35'e indi. Böylece son 15 günde doluluk oranı yüzde 4 daha azalmış oldu.

İSKİ ile sivil toplum örgütleri, suyun tasarruflu kullanılması için halkı bilinçlendirme kampanyalarına başladı.

İSKİ, internet sitesinde, "Suyumuzu israf etmeyelim, geleceğimizi tüketmeyelim" sloganıyla halkı tasarrufa çağırıyor. İSKİ, "Saniyede 1 damla, yılda 6 ton su kaybı" diye bilgilendiriyor halkı.

Ancak, İSKİ halkı damla damla su tasarrufuna çağırırken, Eyüp Kışla Caddesi Güntaş Sanayi Sitesi B Blok'un önündeki patlayan su borusunu üç günden beri onarmadı. Defalarca aradıkları İSKİ'nin arıza için gelmediğini söyleyen esnaf bu duruma tepki gösterdi.

İSKİ'nin bir yandan tasarruf için vatandaşlardan destek isterken diğer yandan da suyun boşa akmasını seyrettiğini belirten esnaf, "Telefonla konuştuğumuz görevliler, 'İşi ihaleyle bir şirkete verdik' deyip geçiştiriyorlar. Burada yüzlerce dükkâna su sağlayan ana boru bu. Üste çıkan su kadar toprağa inen su da var. Şu ana kadar tonlarca su boşuna aktı. Yazık değil mi?" diyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.