Haberler

Dünyanın 7 harikası 7 Temmuz'da belirleniyor, yarışta Ayasofya da var

Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Aslıhan Aydın
Dünyanın 7 harikasının bulunduğu liste yenileniyor. Türkiye'den Ayasofya'nın da yarıştığı "Dünyanın Yeni Yedi Harikası", 07.07.07'de Portekiz'in başkenti Lizbon'da tüm dünyaya duyurulacak.

2005 yılında, dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan 77 tarihî yapı arasında yapılan oylama sonucu, aralarında Ayasofya'nın da bulunduğu 21 yapı finale kaldı. Söz konusu 21 yapının içinden, tüm dünyanın oyları ile katılabildiği bir sistem kurularak, yeni 7 harika seçiliyor. Türkiye'den de oylama yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı, "www.kulturturizm.gov.tr" adresli resmî internet sitesine ilgili linki koydu. Türklerden oy kullanmasını isteyen bakanlık yetkilileri, Ayasofya'nın listeye girmesinin Türkiye'nin tanıtımı açısından önemli olduğuna işaret etti. Oylamanın resmî sonuçları Lizbon'da 7 Haziran 2007 tarihinde büyük bir gösteri eşliğinde açıklanacak. Deklarasyon törenine, Jennifer Lopez, Hilary Swank, Cristiano Ronaldo, Ben Kingsley, Jose Carreras ve Neil Armstrong gibi sanat, spor ve bilim dünyasının önde gelen isimleri de katılacak. Yeni listeye girmek için Türkiye ile birlikte şu ülkeler yarışıyor: Yunanistan (Acropolis Antik Kenti), İspanya (Elhamra Sarayı), Kamboçya (Angkor Tapınakları), Meksika (Piramit), Brezilya (Redeemer Heykeli), İtalya (Kolezyum), Şili (Easter Adası Yapıları), Fransa (Eyfel Kulesi), Çin (Çin Seddi), Japonya (Kiyomizu Tapınağı), Rusya (Kremlin Sarayı), Peru (Machu Picchu Antik Şehri), Almanya (Neuschwanstein Kalesi), Ürdün (Petra Antik Kenti), Mısır (Giza Piramidi), ABD (Özgürlük Heykeli), İngiltere (Stonehenge Kalıntıları), Avustralya (Opera Evi), Hindistan (Tac Mahal), Mali (Timbuktu Antik Kenti).
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.