Haberler

Büyükşehir’den Kadıköy’e 340 milyon YTL’lik yatırım

Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kadıköy’de tamamladığı Yenisahra Alt Geçidi ve Bağlantı Yolları, Bostancı Lunapark Kavşağı, İçerenköy Meydanı ve Yakın Çevresi Çevre Düzenlemesi, Moda-İnciburnu Arası Sahil Düzenlemesi ile Asya Bölgesi Müteferrik İçmesuyu Şebekesi’ni Başkan Topbaş hizmete açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 51 milyon YTL’ye mal olan Yenisahra Alt Geçidi ve Bağlantı Yolları, Bostancı Lunapark Kavşağı, İçerenköy Meydanı Çevre Düzenlemesi, Moda-İnciburnu Arası Sahil Düzenlemesi, Asya Bölgesi Müteferrik İçmesuyu Şebekesi yatırımlarını hizmete açtı.

20 günde toplam 1 milyar YTL’lik yatırımlar hizmete alınıyor…
Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin ilçe ilçe, belde belde hız kesmeden devam ettiğini belirterek, “Göreve geldiğimizden bu yana, 3.5 yılda sadece Kadıköy’e 340 milyon YTL yatırım yaptık. Kurumsal taassup göstermeden ve hiçbir siyasi parti ayrımı yapmadan bütün belediyelerimizle elele vererek İstanbul’u modern ve yaşanabilir bir şehir yapmak için çalışıyoruz. Bugün burda 51 Trilyonluk 5 açılış yapıyoruz. Eski yıllarda bir tesis için bile masraflı, gösterişli açılışlar yapılırdı. Oysa şimdi biz 51 trilyonluk 5 dev hizmet için bile mütevazi bir açılış yapıyoruz. Bizim daha yapacak çok işimiz var. Gürültü patırtı yapacak zamanımız yok. Biz iş üretiyoruz ve İstanbul işe doymuyor. Boş tenekenin sesi çok çıkar. Oysa biz sessiz sedasız dolu dolu işler yapıyoruz” diye konuştu.

15-20 gün içinde hizmete aldıkları 82 tesisin toplam maliyetinin 1 milyar 15 milyon YTL olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Görevde 3 yıl 3 ayı geride bıraktık ve bu zaman içerisinde İstanbul’a yaptığımız yatırımların toplamı 15 milyar YTL’yi buldu. Bu hizmetleri siz halkımızla, belediye meclis üyelerimizle ve belediye başkanlarımızla birlikte başarıyoruz. Bu imzayı beraber atıyoruz. Göreve geldiğimizde ulaşım başta olmak üzere dev gibi sorunlar önümüze çıktı. Hizmet için kavgalara didişmelere mahal vermeden gece gündüz çalıştık. Adeta 365 gün 24 saat ‘daha iyi nasıl hizmet edip sorunları çözeriz’ düşüncesiyle çalışıyoruz. Hükümetimizin 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nu çıkartmasının ardından sınırlarımız 3.5 kat büyüyerek il sınırlarıyla çakıştı. Birçok köy mahallemiz haline geldi. Şimdi buralara giden milletvekili adaylarımız ‘köy yollarına bile sıcak asfalt dökmüşsünüz, şeritler çizmişsiniz, bariyerler yapmışsınız Her yer tertemiz’ diyor. Bunlarla da yetinmedik. 152 köyümüze çocuklar için oyun parkları, gençlerimiz için basketbol ve voleybol sahaları yaptık. İstanbul’da hizmet her yere ulaşıyor, her yerde izimiz var. Tarlada izi olanın ekinde yüzü olur. Bizim tarlada izimiz ve ekinde yüzümüz var. Göreve geldiğimizde İstanbul’u dünya şerhleriyle yarışa sokacağız demiştim.Şu anda bu yarıştayız. İstanbul’da arazi fiyatları artık Paris ve Londra seviyesinde. Biz halk için varız ve sizler arasından sorunları çözmek için gelen bir ekibiz. Sizin kaynaklarınızı kimseye kaptırmadan sizler için kullanıyoruz.”

“3.5 yılda 123 kavşak ve yol düzenlemesi yaptık”
Göreve geldiklerinde ulaşımın en büyük sorun olarak önlerine konduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, “Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana İstanbul’a yapılan kavşak sayısı 57’ydi. Biz bugün açılışını yaptıklarımızla birlikte 3.5 yılda toplam 123 kavşak ve yol düzenlemesini bitirerek hizmete açtık. İstanbul’da kavşak ve yol problemi kalmayacak, ulaşım problemi kalmayacak. Eskiden yılda ortalama 2,5 kilometre metro yapılırken bugün bu rakamı 15 kilometreye çıkardık ve bunu daha da arttırmaya çalışıyoruz. İnsanları mağdur etmeden ulaşımı çözmek için planlarımızı yaptık ve çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. 2012’ye vardığımızda İstanbul’un erişim sorunu kalmayacak ve ulaşımı da rahatlayacak” şeklinde konuştu.

Sahil düzenlemeleri göz kamaştırıyor…
Açılışı yapılan Kadıköy ile İnceburun arası sahil düzenleme çalışmasının bölge için çok önemli olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un bütün sahillerini düzenleyerek aydınlattıklarını, buraları koşu alanları, bisiklet yolları inşa ederek spor yapılacak açık hava parkuru haline dönüştürdüklerini kaydetti. Sahillerin yeni şekliyle İstanbulluların birbirine tehammül edebildiği barış ve sevgi alanları haline geldiğinin altını çizen Başkan Kadir Topbaş, geçmişte bu alanların işgal altında olduğunu hatırlattı. Bütün sahilleri işgallerden kurtararak düzenlediklerini anlatan Kadir Topbaş, “Karaburun’dan Tuzla'ya kadar sahil düzenleme çalışmalarını bitirdik. Bugün açılışını yaptığımız Kadıköy-İçerenköy çevre düzenlemesiyle ilgili de burada yaşayan insanlarımız memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Modernleşemeyen alanlarda yaşayanların davranışları da farklı olur. Bunun için sahil düzenlemesi ve çevre yatırımlarımıza hız verdik. İstanbul’daki kullanılabilir alanların tamamını yeni bir anlayışla yenileyerek yaşanabilir mekanlar haline getiriyoruz” dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.