Haberler

Bingöl’deki tek parkı seçim bürosu yaptılar

Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Evrensel Yazan: Evrim Dengiz
AKP, Bingöl’de halka açık tek parkı seçim bürosu yaptı. Bingöllüler durumdan rahatsız. AKP ise “Bedava çay içiyorlar” görüşünde.

AKP, Bingöl’de seçim çalışmalarını yürütebilmek için halka açık tek parkı seçim bürosuna çevirdi. Uygulamaya tepki gösteren Bingöllüler, halka açık bir alanın bir parti tarafından kullanılmasının doğru olmadığını dile getirdiler.

AKP milletvekili adayları Bingöl’ün merkezinde bulunan tek parkta seçim çalışmaların yürütmek için AKP seçim merkezi açtı. AKP adayları parkın geniş alanına sahip Dörtyol Çay Bahçesi’nin bir bölümünü “resmi makamlara yer” olarak göstererek, halka açık alanı kendi parti çalışmaları için tahsis etti.

Şehir merkezinde şu ana kadar tek dinlenme yeri olarak kullanılan çay bahçesinde çalışan personelin maaşları da AKP tarafından ödendiği bildirildi. Kadınların rahatlıkla gidemediği çay bahçesinde seçime kadar çayların bedava dağıtılmasının yanı sıra parkın dört tarafına AKP Seçim Merkezi yazılı pankartlar asıldı.

Halk şikayetçi
Bingöllüler parkın bu şekilde kullanılmasından rahatsız olduklarını dile getirdiler.

Parkın AKP tarafından siyasi çalışmalar için kullanılmasını saygısızlık olarak değerlendiren 27 yaşındaki İsmail Barası, daha önce dinlenmek için bu parka geldiğini, fakat şimdi artık rahatlıkla gelemediğini söyledi. Bundan sonra da parka gitmeyi düşünmediğini ifade eden Barası, “Çünkü burası halka açık bir yer. Burası halkın dinlenmesi için yapılmış bir yer. Zaten Bingöl merkezde tek bu park var. Bizler buraya gelip siyaset dinlemek zorunda değiliz. AKP’li adaylar buradaki belediyeden güç alıyor. Belediyenin buna izin vermemesi gerekiyordu” dedi.

Gençler için parkın tek sosyal alan olduğunu belirten 22 yaşındaki Bedri Anşin adlı öğrenci ise hiçbir partinin sosyal bir alanı siyasallaştırmaya hakkı olmadığına dikkat çekti.

Bingöl merkezde sadece bir parkın olduğunu belirten Anşin, şunları dile getirdi: “Bizim ilimizde işsiz sayısı çok fazla. İnsanların işi olmadığı zaman ancak böyle yerlerde zaman geçirebiliyor. Ama şimdi farklı düşüncelerde insanlar buraya gelemeyecek. Çünkü burada sosyal bir alan siyasallaştırılıyor. Ben bunu kabul etmiyorum. Evden çıkınca gelip burada oturup rahat rahat bir çay içme şansımız vardı, ancak AKP bunu da elimizden aldı.”

‘Kadınlar alınmıyor’
Şahin Arslan adlı esnaf ise belediye yasasında kamuoyuna açık yerlerin siyasi partiler için kullanılmasının yasak olduğunu hatırlatarak, AKP’nin bu yasağı hiçe sayarak halka ait olan bir alanı kendi siyasi çalışmaları için kullandığını söyledi.

Bingöl’de ilk defa böyle bir olaya rastladığını belirten Arslan, şunları kaydetti: “AKP iktidar gücünü kullanarak burada bu çalışmayı yürütüyor. Farklı bir parti olsa böyle bir şeye izin verilmezdi. Belediye AKP’ye ayrıcalık tanıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Daha önce kadınlar da parkta oturabiliyordu. Ancak artık gelip oturamıyorlar. Kadınlar parkın bu bölümüne alınmıyor.”

AKP’nin savunması: Bedava çay içiyorlar
Konuya ilişkin konuşan AKP Bingöl İl Başkanı Mehmet Yaşar, parkla hiçbir alakaları olmadığını savunarak şunları söyledi:
“İki bölüme ayrılan parkın birinci bölümünde aile oturuyor. Park sahibi menfaat göstermeksizin bedava çay dağıtıyor parkta. Parti için ayrılan çay ocağı ise partiden herhangi bir ücret talep etmedi, şahsın partiye olan desteğidir. Müşterinin rahatsız olma gibi bir durumu yoktur. Parti için ayrılan yer sadece çay ocağıdır. Bahçede isteyen istediği gibi oturup çay içebilir. Zaten bahçede oturan ücretsiz çay içiyor.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.