Haberler

Büyükşehir, AKP seçim ve para...

Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
- Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Köprüsü’nü yaya geçişene açıyormuş.
- İyi olur; orada seyyar satıcılara da izin verilir! Simit, mısır yiyerek, çekirdek çitleyerek, dondurma yalayarak Boğaz’ın keyfini çıkartır İstanbullular... Sigara izmaritini de alttan geçen geminin üzerine atarız... Sonra da ışıklandırılmış köprüye AKP bayrakları asarız.

- İstanbul’da AKP’den başka parti yok mu yani?
- Ne yazık ki öyle gözüküyor. AKP bayrakları en çok da Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy ve Şişli’de CHP’nin ağırlıklı olduğu semtlerde asılıyor. Kadıköy’den Tuzla’ya kadar bütün direkler AKP bayrakları ile donatıldı bir gecede; kanunen yasak olmasına rağmen. Valiliğin, bu konuda parti il başkanlarını toplayarak yasayı hatırlatması gerekmiyor mu? Bursa Valisi’nin kural tanımayan partileri uyardığını gazetelerden okuduk. Emniyete tespit ettirmiş ve toplatmış. Bizde ise ’sözleşmeli’ zabıtalara, kaçak inşaatların peşinde koşması gerekirken gece yarısı bayrak astırılıyor. Belediyenin Albayraklar’dan kiraladığı araçların bayrak asmada görevlendirilmediğini kim söyleyebilir? Zabıta Daire Başkanı Mustafa Tahmaz, parti yandaşlığını bırakmalıdır.

- Bayrak basanlar bayram ediyordur.
- Siz Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı bayrak ihalesine bakın. Çeşitli ebatlarda kumaş ve plastik Türk bayrağı ile belediye amblemli bayrak ihalesi açıyor 7 Temmuz’da... Şartnamede, ’bedeli ekonomik açıdan en avantajlı teklif, en düşük fiyat esasına göre belirleneceği’ yazılı. Günahları boynuna belediye koridorlarında, güya Türk bayrağı siparişi verilirken, arada AKP bayrakları da bastırılacağı konuşuluyor. Kadir Topbaş duysa kulaklarını çeker onların... Belki de belediyeden partiye yakın olanlar böyle bir şeyi gizlice yapıyorlar. Çünkü şimdiye kadar olmadık sayıda ve yoğunlukta AKP bayrağı dikkat çekiyor. Neden Türk bayrağı basma ihalesi diye sorulursa, size önümüzde 30 Ağustos ve 29 Ekim bayramları var diyeceklerdir. AKP’nin çok parası var; harcıyor maşallah...

Büyükşehir müteahhitlere para ödeyemiyor

- Büyükşehir’de işler nasıl gidiyor?
- Kadir Topbaş’ın, İETT ihalesini alan El Maktum’un 1.1 milyar doları ödememesi nedeniyle ciddi ölçüde kaynak sıkıntısı yaşadığı biliniyor. Altı aydır paraları ödenmeyen müteahhitler neredeyse isyan halinde. Daha önce müteahhit paralarını ödeyebilmek için Cevahir İş Merkezi’ndeki Büyükşehir hissesi İngiliz merkezli Kuveytlilere satıldı. Belediye yine parasız. Ankara’dan İstanbul’a para da gelmiyor, Genel Sekreter Mesut Bektaş, Maliye Bakanı Unakıtan’ı ziyaretinden eli boş dönüyor. Ayrıca Büyükşehir’in çok yanlış işleri var; Büyükçekmece’de Sinan’ın tarihi köprüsünün yanında plansız programsız 14 trilyonluk kavşak yaptırılıp sonra yıktırılması, İSTON’un Alibeyköy’de Veysel Karani Camii’nin önünden geçen yolun 1.5 metre kazıldıktan sonra iptal edilmesi gibi... Siz, genel seçimler öncesinde Başbakan’ın milletvekili olma önerisi götürdüğü Kadir Topbaş’ın buna rıza göstermediğini bilmiyorsunuz galiba.

- Bilmiyoruz.
- Bunlar her yerde konuşulan şeyler değildir. 23 Temmuz’dan sonrasını izleyin siz. Maliye seçim üzeri denetlemeyi kaldırdı. İşyerlerine ceza yazmak için milletin üzerine nasıl çullanacaklar, göreceksiniz.

- El Maktum, süresi içinde bedeli yatırmadığına göre, teminat mektubunun yakılması ve teminatın belediyeye irat kaydedilmesi gerekmiyor mu?
- Başbakan’ın, süre geçtiği halde teminatı yakmayın, yolunu bulun dediği belirtiliyor. Arap kaynaklı sermayenin ürkütülmemesini istiyor. Bu nedenle belediye parasal yönden sıkışık durumda. Topbaş, Maktum’dan beklediği para ile metro ve metrobüs inşaatlarını sürdüreceğini söylüyordu.

Edirnekapı tramvay hattı altı ay önce bitecekti... Para yok; sıkıntı büyük.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.