Haberler

Levha savaşları yargıya taşındı

Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara Yazan: Cengizhan Çatal
Ankara genelinde toplam 1925 cadde, 420 mahalle ve 24 bin 644 sokağın numaralarının değişmesiyle ilgili olarak vatandaştan ilk kanuni tepki geldi. Değişecek olan 75 bin levhayla ilgili olarak Mahir Akkar yürütmenin durdurulması ve yönetmeliğin iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Emek ve Bahçeli’de değişen sokak ve cadde numaraları yargıya taşındı. Mahir Akkar isimli vatandaş yürütmenin durdurulması ve yönetmeliğin iptali istemiyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye İstatistik Kurumu aleyhine dava açtı.

Akkar, dava dilekçesinde yürürlüğe konan "Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik" kapsamında yapılmakta olan işlemlerin durdurulmasını ve bu yönetmeliğin kaldırılmasını talep etti. Akkar, Emek ve Bahçeli halkının ortak bir platformda bu yapılana karşı çıkması gerektiğini söyledi.

Dava dilekçesinde oturdukları semtin 60 yıllık bir tarihi olduğunu ve bu süre içinde adres konusunda hiçbir karışıklık yaşanmadığını, bu uygulama ile binlerce kişinin resmi ve özel bağlantılarının kaybolduğu belirtildi. Bu uygulamayla bir kaos oluştuğununun ifade edildiği dilekçede, sorumlular tarafından önceden bilgilendirme yapılmadığını, neden değişikliğe gidildiğini kimsenin bilmediğini kaydedildi. Dilekçede şöyle denildi:

ÖSS evrakları nereye gidecek?
"Şikayetler konusunda muhtarlık ve Çankaya Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi’nin numarataj bölümünü adres göstermektedir. Ancak ilgili birimdeki yetkililer de gerekçenin yeni numarataj bilgi sistemi olduğunu öne sürmekte, başka bir açıklama yapmamaktadır. 60 yıllık sokak numaraları nasıl olur da iki günde değişir? Yarın bir gün ÖSS sonuçları açıklandığında kayıt için gerekli olan evraklar postacı tarafından hangi sokağa götürülecek? Yaklaşan seçimde insanlar hangi adrese göre oy kullanacak? Yapılan bu değişikliğin amacı insanların sağlıklı oy kullanmalarını engelleyerek siyasi bir rant sağlamak da olabilir.

Kötü ve hukuka aykırı
Sokak numaralarının değiştirilmesi, İçişleri Bakanlığı ve TÜİK’in genelgelerine dayanarak Büyükşehir Belediyesi tarafından olabilecek en kötü şekilde yapılmıştır. Bu duruma rağmen Büyükşehir Belediyesi’ne dava açmak bir işe yaramaz. Çünkü onlar kendilerinin sadece uygulamakla yükümlü olduklarını söyleyip işten sıyrılacıklardır. Eğer bu dava bizim açımızdan olumlu sonuçlanırsa Büyükşehir Belediyesi’ne de yeterli bilgilendirme yapmadığı için dava açacağım. Şu an bir kaos ortamı yaratılmaktadır. Gerçekleştirilmeye çalışılan işler hukuka aykırıdır. Bu uygulamaya devam edilmesi halinde giderilmesi güç veya imkansız zararlar ortaya çıkacaktır."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.