Haberler

Mamak Çöplüğü Yüzleri Güldürüyor…

Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Ankara’nın günlük 4 bin tonun üzerindeki çöpünü işlendiği Mamak Çöplüğü’nde gerçekleştirilen rehabilitasyon çalışmalarının olumlu sonuçları yüzleri güldürüyor.

Mamak Çöplüğü’nde bir basın toplantısı düzenleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Fatih Hatipoğlu, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz’ın Mamak Çöplüğü ile ilgili açıklamalarını eleştirerek, “Mamak Çöplüğü Ankara için artık sıkıntı olmaktan çıkmış elektrik üreten, gelir getiren bir tesis haline gelmiştir” dedi.

"Konut fiyatları arttı"
Hatipoğlu, geçmişte Gaziosmanpaşa, Kırkkonaklar, Çankaya, Birlik Mahallesi civarı ve hatta Çayyolu’na kadar çöplüğün kötü kokusuyla ilgili şikayetler yaşandığını hatırlatarak, şu anda gerçekleştirilen rehabilitasyon çalışmaları sonucu çöplük alanının piknik yapılabilecek düzeye ulaştığına, Çöplüğe yakın semtlerdeki konut fiyatlarının ikiye katlandığına dikkat çekti.
Hatipoğlu, çöp yığınlarının hafriyat toprağıyla örtülerek stabilize edildiğini, herhangi bir çöp suyu sızıntısına karşı gerekli önlemlerin alındığının altını çizerek, meydana gelebilecek erozyon ve kayma ihtimaline karşı terasların önüne dev hafriyat
dağlarıyla set çekildiğini belirtti.

Şu anda alana dökülen yeni çöpün, diğer teraslardaki çöp miktarıyla aynı seviyeye getirilerek stabilizasyonu sağlamak amacıyla devam ettiğini belirten Hatipoğlu, stabilizasyonu sağlanan bölgelerde açılan 150 dikey drenaj kuyusu ve dikey ve yatay borularla, yüzde 50’ si metan gazından oluşan deponi gazının kolektöre taşındığını ifade etti. Kolektörde toplanan gazın bölgeye yerleştirilen 4 jeneratöre taşınarak elektrik enerjisine dönüştürüldüğünü belirten Hatipoğlu, şu anda 5.2 megawatt olan üretimin yıl sonunda 11.2 megawatta ulaşmasının planlandığını söyledi.

Mamak Çöplüğü’ndeki deponi gazı rezervinden üretilecek enerji ile Başkent’e 10 yıl süreyle elektrik sağlayacağını kaydeden Hatipoğlu şu anda tüm tesisin elektrik enerjisinin çöplükte gerçekleştirilen üretimle sağlandığını bunun yanında 20 bin konutun ihtiyacını sağlayacak miktarda elektrik enerjisinin de TEK’e satıldığını söyledi.

Çöplüğün Başkent için geçmişte oluşturduğu bir tehdidinde sızıntı suları olduğunu kaydeden Hatipoğlu, geçmiş yıllarda sızıntı sularının yer altı su kaynaklarına hatta Mogan ve Eymir gibi bazı göllere karışarak kirlilik oluşturduğuna dikkat çekti. Şu anda ise böyle bir sorunun bulunmadığını geçmişi ve bu günkü durumu gösteren slaytlarla açıklayan Hatipoğlu, Sızıntı sularının bir merkezde toplandığını ve inşa edilen 3 kilometrelik alt yapı ile ASKİ’nin drenaj sistemine ulaştırıldığını vurguladı.

"Türkiye''de tek"
Kazanılan başarının Türkiye’de tek olduğuna dikkat çeken Hatipoğlu, çöpün düzenli şekilde toplanmasının maliyetinin ton başına 10-15 dolar civarında olacağını, bunun da belediyeye yıllık maliyetinin 15 milyon dolara ulaşacağını açıklayarak, “Biz Türkiye’ye örnek olacak bu büyük projeyi sıfır maliyetle verdik. Bizden tek kuruş çıkmıyor. Bu önemli hizmeti çöpten elde edilecek gelir karşılığında ihale ettik” diye konuştu.

"İddialar yalan"
Çankaya Belediye Başkanının Mamak çöplüğü ve sızıntı sularıyla ilgili sözlerinin kesinlikle gerçeği yansıtmadığını, gerçeği herkesin gözleriyle görebileceğini belirten Hatipolu, “Sayın Çankaya Belediye Başkanı ya bilmiyor, cehaletinden konuşuyor, ya da bile bile yalan söylüyor” dedi.

Daha sonra Hatipoğlu basın mensuplarına ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla çöplük alanında kurulan Evsel Atık Geri Kazanım Tesislerini gezdirdi.

Tesisin çalışmasını yerinde inceleyen basın mensupları, ilçe belediyelerince karışık olarak getirilen evsel atığın organik madde, cam, plastik, teneke, kağıt diğer maddelerin otomatik olarak ayrıştırılmasını izlediler.

Daha sonra ayrılan maddelerden plastik maddelerin, diğer bir tesiste hammade haline getirilmesi sürecini takip eden basın mensuplarına bilgi veren Hatipoğlu organik maddelerin kompost gübre ve diğer maddeleri de niteliğine göre sınıflandırılarak hammadde olarak ekonomiye kazandırıldığını anlattı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.