Haberler

Reklama Hayır Diyen Şehir: São Paulo

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: Business Week, Herald Tribune Derleyen: Gül Keskin


São Paulo, reklamlardan arınmış bir şehir. Poster yok, el ilanı yok, otobüslerin, trenlerin üstünde ilan yok. Kulağa, “Reklamavcıları Başmakalesi: Bir Militanın Rüyası” gibi geliyor ama bu rüya São Paulo, Brezilya’da gerçekleşti.

Geçen sene Eylül ayında popülist başkan Gilberto Kassab’ın sunduğu Temiz Şehir Yasası’nın halk tarafından kabul edilmesinin ardından görsel kirlilik yarattığı gerekçesiyle 1 Ocak’tan itibaren São Paulo’daki 8.000 reklam panosu, tüm açık hava reklamlarının yasaklanmasıyla boşaltıldı.

Yasanın çıktığı dönemde reklamcılık ve ticaret sektöründeki şirketler, kanunun kendilerine zarar vereceğini, ayrıca bunun mesleklerine karşı bir hakaret olduğunu dile getirmiş, aslında özgür ifadenin yasaklandığını, bunun da iş ve müşteri kayıplarına neden olacağını vurgulamıştı. Hatta geceleri reklam ışıklarının yok olması sonucu kentin güvenliğinin de azalacağını dile getirmişlerdi. Şehir plancıları, mimarlar ve çevre gönülleri ise, getirilen bu yeni “temiz şehir” kanununun São Paulo’yu ideal kent imajına bir adım daha yaklaştıracağını öngörmüştü.

Köşe yazarı ve yazar Roberto Pompeu de Toledo, haftalık Veja Dergisi’ndeki yazısında, kamu çıkarının özel çıkara, estetiğin çirkinliğe, düzenin düzensizliğe, temizliğin kirliliğe karşı kazandığı olağanüstü bir zafer olarak tanımladığı Temiz Şehir Yasası’nı, ayaklanan Brezilya Reklamverenler Odası ise “gerçekdışı, yararsız ve faşist” olarak tanımlamıştı.

Geçen yıl, reklam gelirlerinde 133 milyon Dolar zarara ve 20.000 kişinin işsiz kalmasına neden olacağı iddia edilen yasa bugün hala tartışılmaya devam ediliyor. Şehrin, binlerce evsiz insan, kötü koşulları ile anılan yollar ve favelalar gibi pekçok önemli sorunu varken, Kassab’ın vaktini taksi şöförleri ve dükkan sahiplerini sıkıştırarak harcaması tepki alan bir diğer nokta.Geçen sonbaharda sunulan yasa ertelenerek 2007 Ocak ayında 90 günlük yasaya uyum süresiyle birlikte yürürlüğe girdi. Tanımlanan 90 günlük uyum sürecinde tüm poster ve işaretler kaldırıldı, Kassab’ın sıkı denetimindeki belediye işçileri her gün 100 alanda söküm işlemini gerçekleştirdi. Bu süreçten sonra herhangi bir reklam malzemesi günlük 4.500 Dolar ile cezalandırılmaya başlandı.

Teoride 1 Nisan São Paulo’nun temiz bir kent olarak doğuşunun ilk günüydü fakat boşalan pano strüktürlerinin olduğu gibi yerlerinde kalması şehri “temiz” olmaktan çok pano mezarlığına döndürdü. Rex Design’ın işletmecisi Gustavo Piqueira, başkanın kanunu uygulamaya devam etmesi halinde, insanların panoları taşıyacağını ve işte o zaman kentin güzel görünmeye başlayacağını söylüyor. Fotoğrafçı ve matbaacı Tony de Marco ise şehrin bu haliyle daha sakin bir his uyandırdığı görüşünde.

Reklamların kaldırılması kentte yaşayanlara da farklı deneyimler sunuyor. Yıllardır dev bir panonun arkasına gizlenmiş bir ev keşfettiğini, saklanmış mimarinin yeniden ortaya çıktığını söyleyen Piqueira, diğer taraftan küçük esnafın kullandığı yerel yazı ve sembollerin aslında şehrin tarih ve kültürünün önemli bir parçası olduğunu ve bunun da yok olduğunu vurguluyor. Panoları kullanmak yasak olduğundan, pek çok fakir insan kolaylıkla evlerinin önünde ya da bahçelerinde bir poster alanı oluşturmayı kabul etmiş durumda.

São Paulo Karnavalı’nın organizatörleri ise uzun vadede etkinliklere destek veren sponsorların reklam asması yasak olduğu için endişe taşıyor. Aynı şekilde kültürel etkinlikleri de halka duyurma konusunda zorluklar yaşanacağı görüşündeler.

Piqueira, sıfır tolerans döneminin ardından, değişen yönetim, medya patronları ve kent arasındaki uzlaşmayla birlikte reklamların daha düzenli biçimde geri geleceğini düşünüyor. DDB Brazil reklam ajansının sanat yöneticisi Augusto Moya, yasağın ajansların daha yaratıcı olmalarını sağladığını belirtiyor ve bir vatandaş olarak bu yasanın hala dünyanın en kirli şehirlerinden biri olan São Paulo adına daha iyi bir gelecek için ilk adım olduğunu düşünüyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.