Haberler

Tarihi Tosya Evleri Onarılıyor

Tarih: 10 Temmuz 2007


ÇEKÜL Vakfı’nın girişimi ve Tosya Belediyesi’nin desteğiyle, Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bulunan tarihi evler onarılıyor, tarihi evlerin bulunduğu sokaklarda ise, sağlıklaştırma çalışmaları yapılıyor.

ÇEKÜL Vakfı Ankara Temsilcileri Faruk Soydemir, Vedat Ağca ve ÇEKÜL Vakfı Ankara Temsilciliği mimarlık öğrenci grubu, 30 Haziran - 01 Temmuz 2007 tarihinde, hem nitelik hem de nicelik bakımından zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olan Kastamonu’nun Tosya ilçesini ziyaret ettiler. Soydemir, Ağca ve öğrenciler, bir dönem Bizans ile Osmanlı egemenliğinde kalan, dolayısıyla tarihi ve kültürel doku çeşitliliğine sahip olan Tosya’da yapılacak koruma çalışmalarını planlamak, “yol haritasını” belirlemek amacıyla incelemeler yaptılar.

ÇEKÜL Vakfı Ankara Temsilcileri, ilçede hayata geçirilmesi düşünülen koruma uygulamalarını paylaşmak için Tosya Belediye Başkanı Sait Gülbacı ve İmar Müdürü Erdal İpoğlu ile görüştüler. Bundan sonraki uygulamalar, ÇEKÜL Vakfı ve Tosya Belediyesi’nin işbirliğiyle yürütülecek. İlk olarak tarihi Tosya evlerinin yaşatılması için dört evde onarım çalışması yapılacak. Şu anda dört evin rölöveleri hazırlanıyor. Aynı zamanda iki sokakta da sağlıklaştırma çalışması yapılacak.

Abdurrahman Camii, Dere Çeşmesi, Halim Baba Çeşmesi, Ali Osman Ağa Çeşmesi, Büyük Hamam, Tekke Hamamı ve Çifte Hamam ilçedeki birbirinden önemli tarihi yapılardan birkaçı. Tosya’da 180 civarında sivil mimarlık örneği bulunuyor ve bunlar hâlâ varlığını koruyor. Ancak bu sivil mimarlık örneklerinden sadece 47 yapı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiş durumda.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.