Haberler

Turizm cennetleri alev alev

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: Akşam
Bodrum’daki orman yangını geride bir cehennem manzarası bırakırken, Alanya’da çıkan yangın kontrol altına alındı. Erdek’te üç ayrı noktada ve Çeşme’de de makilik alanda yangın çıktı

Türkiye’nin turizm cenneti niteliğindeki tatil beldelerinden dumanlar yükseliyor. Alanya’nın Dim Alacami Köyü’ne bağlı Kuşyuvası Mevkii’nde çıkan yangın 20 hektarlık alanı küle çevirdi.

Alanya Orman İşletme Müdürü Vedat Dikici, 2 helikopter, 15 arazöz ve 70 söndürme görevlisinin katıldığı çalışmalar sonunda yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının başladığını dile getirdi.

Facia Ucuz Atlatıldı
Dikici, yangının küle çevirdiği bölümün gelecek yıl faaliyete geçecek Dim Barajı’nın sulama alanı içinde kalacağını bu nedenle ekonomik kaybın olmadığını açıkladı.

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde önceki sabah saatlerinde başlayan orman yangınının kısmen kontrol altına alınmasına rağmen rüzgarın etkisiyle gece tekrar büyüyerek Sülekler ve Dikmen köylerine yaklaşan yangın, kontrol altına alındı.

Çeşme'de Site Boşaldı
Balıkesir’in Erdek İlçesi’nde Gedeve mevkii yakınlarındaki ormanlık alanda üç ayrı noktada aynı anda çıkan yangında, fıstık çamlarıyla kaplı 8 hektar ormanlık alan zarar gördü. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, müdahale sonucu kontrol altına alındı.

Gönen ilçesi Hacıvelioba Köyü yakınlarında da ağaçlandırma sahasında çıkan yangının kontrol altına alındığı bildirildi. Yangında 5 hektarlık çamlık alanın tahrip olduğu bildirildi.

İzmir’in Çeşme İlçesi’ndeki makilik ve otluk alanda çıkan orman yangını sürüyor. Gece boyunca çalışmaların devam ettiğini bölgede, 5 uçak ve 5 helikopter de havadan söndürme faaliyetlerine destek veriyor.

Germiyan Köyü yakınlarındaki yangın, rüzgarın etkisiyle 200 hektarlık alanda etkili oldu. Ildır köyü yakınlarındaki bazı site sakinleri evlerini boşalttı.

Öğleden sonra da Kocaeli’nin Karamürsel ilçesi Dereköy beldesinde orman yangını çıktı. 100 hektarlık alana yayılan yangının söndürme çalışmaları helikopter ve uçakla sürdürüldüğü bildirdi.

İnsan Kusuru Var
Öte yandan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, orman yangınları konusunda Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin değerlendirmelerde bulunduğunu anlattı. Yangınların çoğunlukla insan kusurundan çıktığını belirten Şener, “Kesin bir bulgu olmadan farklı gerekçeler sıralamak doğru olmaz” diye konuştu.

Kırmızı alarm
Manavgat’taki söndürme çalışmaları için alışmaları yönetmek amacıyla bölgeye giden Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, orman teşkilatlarının “kırmızı alarma” geçtiğini söyledi. Bu haftanın da çok sıcak geçeceğini belirten Kahveci, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde temmuz, ağustos ve eylül aylarının orman yangınları bakımından en riskli aylar olduğunu dile getirerek, “Türkiye’deki bütün orman teşkilatları orman yangınlarına karşı “Kırmızı alarm” uyguluyor. Vatandaşlardan ricamız en küçük bir duman görmeleri halinde 177 numaralı orman yangını hattını aramaları” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.