Haberler

Topkapı Sarayı'na gecekondu yapan bekçiye, oturma izni

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ayasofya'nın 'Dünyanın Yeni Yedi Harikası' listesine girememesiyle ilgili olarak; "Bu bir sivil toplum örgütünün hareketi, UNESCO'nun değil. Büyütmeye gerek yok." açıklamasını yaptı. Koç, "Benim için önemli olan ben Ayasofya'yı, Sultanahmet'i, Topkapı Sarayı'nı koruyabiliyor muyum koruyamıyor muyum? Bakın Topkapı Sarayı'nın içine koruma memurları gecekondu yapmış. 'Çıkın' dedik onlar da bölge idare mahkemesine gitmişler. Ora da 'çıkmayın' kararı vermiş. Atalarımız ne demiş; et kokarsa tuzlayın, ama ya tuz kokarsa?.." dedi.

Atilla Koç, kütüphane ve elyazma eserlerle ilgili yeni çalışmaları duyurmak üzere bakanlığın Emek'teki binasında basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin alanındaki uzman mimarlarına, yörelerin arsa ölçekleri ve nüfus ihtiyaçlarına göre, birkaç tip kültür merkezi projesi çizdirdiklerini söyleyen Koç, bütün beldelerin ve ilçelerin birer kültür merkezine sahip olmalarının sağlanacağını kaydetti. Koç bu projeyle, toplumun kültürel hayata katılımının sağlanması ve kültürün toplumun tüm katmanlarına yayılmasının amaçlandığını dile getirdi.

Bakanlığın yeni projelerini de anlatan Bakan Koç, 192 bin 552 eserden 170 bininin internet ortamına aktarılması işleminin bittiğini açıkladı. Buna göre, isteyen her kullanıcı belirli ücretler karşılığında, eserlere ulaşabilecek. Ayrıca bakanlık, kendisine bağlı tüm kütüphaneleri de ortak veri tabanında birbirine bağladı. Artık bir okuyucu, eser adı veya yazar adı girerek, Türkiye'nin hangi kütüphanesinde, hangi eserin bulunduğunu öğrenebilecek.

Ayasofya'ya beton sıva
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ayasofya ile ilgili de bir açıklama yaptı. Ayasofya'ya şimdiye kadar 1 milyon YTL'lik yatırım yaptıklarını anlatan Bakan Koç, "Ayasofya'nın dünyanın 7 harikası içerisinde yer almasından çok daha önemli olanı 'Ben onu koruyabiliyor muyum, koruyamıyor muyum?' konusu. Geçmişte çok yanlış uygulamalar yapılmış. 50'li yıllarda, duvarlarına beton sıva atılmış, beton sıva yapılmış. Onları da kazıtarak, ilk haliyle, yani kilise yapılırkenki halindeki boyasıyla, içinde de hem kilise hem cami hem müze olarak nasıl korunması gerekirse öyle korumaya çalıştım. Benim için bu daha önemli. İtiraz edilirse edilir; ama benim böyle magazinsel şeylerle alakam yok.'' dedi.

Topkapı'da da benzeri sorunlar olduğuna işaret eden Koç, yapı içerisinde gecekondu olduğunu, buralarda, güvenlik görevlilerinin kaldığını aktardı. Gecekonduları yıkmak istediklerini belirten Bakan Koç, görevlilerin çıkmamak için mahkemeye başvurduklarını açıkladı. Koç, önemli yapıların korunması adına gerekenin yapılacağını açıkladı.

'Seçim çalışmaları iyi gidiyor'

Bakan Atilla Koç, seçim çalışmalarının da çok iyi gittiğine vurgu yaptı. "Agresif bir partinin dışında bütün partiler gayet iyi seçim çalışmaları yürütüyor." diyen Koç, kendisinin de yapı olarak kavgacı olmadığını ve kimseye hakaret etmediğini anlattı.
Bakan Koç, yılın ilk 6 ayında, turist sayısının arttığına dikkat çekti. Verileri açıklayan Koç, dünyada, turizmde yaşanan artışın yüzde 4'lerde kaldığını söylerken, Türkiye'de bu rakamın yüzde 7 dolaylarında gerçekleştiğini belirtti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.