Haberler

UNESCO’dan dünyanın yeni harikalarına tepki

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Portekiz’in başkenti Lizbon’da haftasonu açıklanan “Dünyanın 7 Yeni Harikası” listesine Birleşmiş Milletler’den tepki geldi. Özel bir vakfın öncülük ettiği kampanyayla hiçbir ilgisi bulunmadığını vurgulayan UNESCO, listenin belirlenme biçimini eleştirdi. BM, internette 100 milyon kişinin oylarıyla oluşturulan listeye tepkili.

“Dünyanın 7 Yeni Harikası” adlı kampanyanın cumartesi günü kamuoyuna açıklanan sonuçları, tartışmaya yol açtı.
Haberin devamı

Yeni 7 harikanın bulunduğu ülkeler sonuçları seviçle karşılarken, Birleşmiş Milletler’in kampanyaya ilişkin ciddi kaygıları var. Öyleki örgütün Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, listenin açıklanmasının ardından bir açıklama yaparak bu girişimle hiçbir bağı olmadığını duyurdu.

7 yeni harika projesinin İsviçreli Gezgin Bernard Weber’in özel girişimi olduğuna dikkat çeken UNESCO, internetten kullanılan oylarla belirlenen listenin bilimsel bir yanı bulunmadığını vurguladı.

Listeye nüfusu kalabalık ülkelerde bulunan eserlerin girmesi de dikkat çekiyor.

Türkiye’den de Ayosofya Müzesi’nin aday gösterilmesine karşın giremediği 7 yeni harika listesinde, Çin Seddi (Çin), Petra antik kenti (Ürdün), İsa Heykeli (Brezilya), Machu Picchu antik kenti (Peru), Chichen Itza piramidi (Meksika), Colosseum (İtalya) ve Taj Mahal (Hindistan) bulunuyor.

Dünyanın 7 harikasını belirleme fikri Millattan Önce 5’inci yüzyılda Yunan tarihçi Heredot tarafından ortaya atılmış, Milattan Önce 200’lü yıllarda da Yunan filozof Philon tarafından belirlenmişti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.